Radní uťali Adámkové hudbu za milion

30 Čvc

V břeclavském rozpočtu se nenašel milion korun na zorganizování mezinárodního hudebního festivalu. Prestiž, kterou by festival mohl přinést, pohřbil nezájem radnice zaplatit takovou sumu bez jakékoliv spoluúčasti sponzorů.

„Soubory byly domluvené za krásnou cenu. Celkem 750 000 CZK mělo být určeno pro vystupující a 250 000 CZK provozní náklady, to znamená bezpečnostní agentury, ubytování a tak dále. Milion korun není za celkem sto dvacet významných umělců nijak závratná částka,“ podotkla břeclavská místostarostka Dagmar Adámková.

Otázka podle ní zní, proč taková změna, že radní nakonec nepodepsali smlouvy s agenturami, které měly festival zajišťovat. „Někteří radní byli o podobě festivalu informováni už v dubnu,“ uvedla Adámková s tím, že pro kulturu v Břeclavi by tato akce znamenala velké plus.

Část peněz vynaložených na festival by se podle ní v konečném důsledku městu vrátilo na vstupném, které nebylo nijak přehnané. „Musím podotknout, že to měla být akce města, ne agentury Luďka Kabelky. Vybrané peníze by se tudíž vrátily do rozpočtu,“ řekla místostarostka, kterou doteď velmi mrzí, že se mezinárodní hudební festival nebude konat u břeclavského zámku.

„Milion korun je opravdu hodně. Rada si nemyslí, že by se to mělo konat pouze z městských peněz,“ sdělil břeclavský starosta Dymo Piškula.

Politika v tom není, říká Piškula

Ten rozhodně vyvrátil spekulace o politickém pozadí v souvislosti s přípravou festivalu. V Břeclavi se dokonce mluví o odvolání místostarostky Adámkové z funkce.

„Nevím o žádných politických důvodech. To se musíte zeptat našich koaličních partnerů, bývalých členů ODS, proč u nich má paní místostarostka takové postavení,“ poukázal Piškula.

Zastupitel zrušených občanských demokratů Jiří Rufer se nedomnívá, že šlo o napětí v táboře někdejších spolustraníků. „Principiálně vycházela tato akce draho. Bylo by to moc. Městská kasa není nafukovací,“ sdělil Rufer.

Podle Piškuly je zajímavé, že jakmile se festival přesunul do Lednice, podařilo se organizátorům získat pět set tisíc korun od Jihomoravského kraje. „Za panem Kabelkou jsme přišli s návrhem podpořit akci čtvrt milionem korun. Nepovažoval to ovšem za dostatečnou částku,“ sdělil břeclavský starosta.

„Nejsem spokojen s tím, že se festival přesunul do Lednice. Ve srovnání třeba s Moravským dnem, který stál tuším šest set tisíc korun, by se podle mě jednalo o kulturu, nikoliv o okázalost. Byly by to hodnotněji využité peníze. Břeclavi by taková akce slušela,“ myslí si opoziční břeclavský zastupitel Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Způsob, jakým se město zbavilo možnosti pořádání festivalu, mrzí také Petra Vlasáka z Břeclavi. „Zklamání a rozhořčení ze ztráty hudební akce nejvíce živí právě argumenty o nepoctivě vysoké milionové dotaci, jež měla plynout z břeclavských peněz daňových poplatníků. Milionový rozpočet festivalu s takovým obsazením totiž není vysoký,“ říká vysokoškolák, který se už nějaký čas pohybuje v hudební sféře.

„Přítomnost muzikantů z celého světa (Španělsko, Mongolsko, Kuba, Brazílie a tak dále) představuje především vysoké náklady na dopravu, ubytování a překladatele, o honorářích nemluvě,“ vylíčil Vlasák.

Dne 30. července 2008 napsal pro Břeclavský deník Jiří Ševčík, redaktor.


Tagy

, , , , , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.