Za poslední tři roky to bylo minimálně dvakrát pěšky na Mount Everest a zpět

5 Zář

Nevlastním žádnou cestovní kancelář, nemám ani statisíce na zámořské dovolené, ale mám čisté svědomí a tím jsem nucena občas nějakou tu turistiku absolvovat. Za poslední tři roky to bylo minimálně dvakrát pěšky na Mount Everest a zpět.

Členství v KSČ

Do KSČ jsem vstoupila na vysoké škole. Vystoupila jsem koncem léta 1989. Vysvětlovat tento krok není potřeba těm, kteří v té době žili. Celou dobu jsem byla řadový člen a o žádnou politickou kariéru jsem neusilovala.

Členství v ODS

Před komunálními volbami v roce 2006 jsem byla oslovena tehdejším vedením MO ODS Břeclav, abych se spolupodílela na tvorbě volebního programu a to v oblasti životního prostředí. A protože na tuto odbornost nikoho jiného neměli, dostala jsem zároveň nabídku na 6. pozici na kandidátní listině. Vědět, co se děje takříkajíc pod pokličkou ve městě, kde žiji a třeba se i částečně podílet na rozvoji města, mi připadalo velmi lákavé, tak jsem nabídku ODS přijala. Z 6. místa na kandidátce mne preferenční hlasy voličů posunuly až na 2. místo. A to samé vedení MO ODS Břeclav na základě koaličních jednání pak rozhodlo, že se stanu místostarostkou Města Břeclavi. Ocitla jsem se až na radnici a ve vedení MO ODS Břeclav. Žádná ambice. Šlo to velmi rychle. A bez znalostí politického prostředí a bez politických vazeb.

Koncem roku 2007 byla zrušena MO ODS Břeclav a tím zaniklo ze dne na den i mé členství. Zánik byl reakcí ústředí ODS na dlouhodobé aktivity tehdejšího vedení místní organizace.

Kandidatura za Nezávislé

První turisťák byl tedy za mnou. A kam jsem dál cestovala? V roce 2008 jsem kandidovala do zastupitelstva Jihomoravského kraje za Nezávislé. Spolu s dalšími starosty, politicky nezařazenými.

Být v této společnosti jsem si velmi považovala. Skutečnost, že mne starostové vzali do týmu byla velkým oceněním mé práce na radnici. Je totiž všeobecně známo, že břeclavská radnice nespolupracuje se starosty okolních obcí a vzájemné vztahy jsou více než chladné. Než sem získala jejich důvěru, musela jsem prolomit prvně tyto ledy. A starostové také rozhodli, že budu na druhé pozici kandidátky. Nebo si snad někdo myslí, že jsem řekla, že chci kandidovat, chci být na druhé pozici a starostové se podle toho zařídili?

Odvolání z pozice místostarostky

V prosinci roku 2008 mne na druhý pokus odvolalo břeclavské zastupitelstvo z pozice místostarostky a radní města. To mám za to, že jsem nedržela tak říkajíc hubu a krok a začala jsem se nesouhlasně vyjadřovat k některým plánům a krokům vedení radnice. Nebyla jsem poslušná. A byla jsem sama. Téměř všichni v tom viděli politickou sebevraždu. A k tomu špinění mé osoby na veřejnosti snůškou lží, o které se postarali ti, kteří měli z mého odvolání do budoucna nejvíce profitovat. Víc jak půl roku jsem snášela nedůstojné ponižování. Než mne odvolali. Sama jsem odejít nemohla, v očích veřejnosti bych tím přiznala, že mají pravdu, ale to jsem nemohla v žádném případě dopustit. Na právní ochranu své osoby jsem si najala za nemalé peníze i advokáta.

Kdyby mohli, lynčovali by mě

Co neúnavným kritikům na mně tak vadí, když už dva roky nejsem ve vedení radnice? Chtějí snad zaujmout veřejnost a zřejmě si nemyslí, že by to mohli dokázat svými osobními nápady, tak se snaží zviditelňovat hulvátským chováním vůči odvolané místostarostce a radní? Nebo snad jim vadí, že se na svém blogu již více jak dva roky vyjadřuji k aktivitám města? Nikdy jsem nevzala ani pětník, nikdy jsem se neobohatila ve svůj soukromý prospěch. Svou práci na radnici jsem podřídila prioritám občanů Břeclavi. A proto tedy stále dokola stejná písnička.

Kdyby mohli, lynčovali by mě. V ruce drží pořád jen ten jeden domnělý kámen, že jsem politický turista.

Po odchodu z radnice jsem potřebovala nějaký čas, bych se dala tak říkajíc dohromady. A pak jsem velmi pečlivě zvažovala, zda se ještě chci zapojit do veřejného života v Břeclavi a zda bych, co by zastupitel, byla přínosem pro Břeclav. Protože vím, jaké příležitosti Břeclav měla a nevyužila, protože mi záleží na rozvoji města, ve kterém bydlím, protože patřím k lidem, kteří, když jsou nespokojeni, snaží se aktivně něco změnit a ne o tom jen povídat, začala jsem znovu zvažovat, že se zapojím do veřejného života. Probrala jsem vše se svojí rodinou. Ta stála při mně, stát bude a s její podporou a tolerancí můžu počítat i nadále.

A tak jsem se rozhodla. Začala jsem spolupracovat s lidmi, kterým také není lhostejno, jak stále rychleji Břeclav upadá, kteří svou osobní účastí na veřejném životě chtějí pro své spoluobčany mnohé změnit. Začala jsem spolupracovat s občanským sdružením Perspektiva pro Břeclav.

Členství ve SPOZ

Rodila se nová politická strana, Strana práv občanů Zemanovci. Vysoký mravní kredit Miloše Zemana dával naději, že tato strana bude skutečným přínosem, politickou stranou s morálními hodnotami. Mnozí občané tomuto kouzlu podlehli a uvěřili. No a já taky. Založili jsme tedy novou místní organizaci SPOZ v Břeclavi. A já šla do toho s tím, že chci do politiky vrátit chlapské slovo.

Co vše se okolo této strany děje se lze dočíst z médií. Měla jsem, nejen já, odlišné názory na chod krajského vedení strany. Čekala jsem, že SPOZ bude přínosem a svěžím vítrem do plachet, ale nakonec dobrou myšlenku ovládly různé pletichy. S tím jsem se nechtěla smíři. A tak jsem ze strany vystoupila.

Ale i v této straně je v naší republice ještě hodně dobrých lidí, kteří mají zájem uspět v komunálních volbách. Desítky členů, kteří v rámci Jihomoravského kraje odchází, jsou jasným signálem o velkém rozčarování a zklamání. A co bude dál po komunálních a senátních volbách, to ukáže sám čas.

Shrnutí posledních tří let

Za tři roky jsem prošla velkým politickým vývojem a nejednou byla šokována chováním stranických kolegů. A teď už si opravdu vybírám lidi, se kterými chci být v očích veřejnosti spojována. Je pro mne důležitější zachovat si svou slušnost a čest, než řešit, jestli jsem byla u těch či oněch. Politické názory se vyvíjejí, mé morální hodnoty se nemění. Záleží mi na tom, v jakém týmu lidí pracuji, nikoli pod jakou značkou. Politika je pro mne prosazování zájmu občanů a nikoliv názvů politických stan.

Pokud prosazovat zájmy občanů vyžaduje změnit politickou příslušnost, pak v tom neshledávám nic špatného. Naopak fandím těm, kteří k tomu kroku našli v dnešní době odvahu.

Kandidatura za Perspektivu pro Břeclav a současnost

V komunálních volbách 2010 se chci ucházet o voličské hlasy břeclaváků. Jsem v týmu lidí, kterým věřím a kterých si vážím. Jsem v týmu lidí, kteří mi věří a váží si mne. Nyní jsem jedna z Perspektivy pro Břeclav a jdu za svým cílem, dělat Břeclav lepším místem k žití.


Tagy

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.