Adámková ustála pokus o sesazení

19 Lis

Vítězně vyšla ze středečního hlasování o svém odvolání místostarostka Břeclavi. Koalici překvapivě chyběl hlas jednoho z radních.

Současná koalice na břeclavské radnici se otřásá v základech. Ve středu večer neprotlačila odvolání místostarostky města Dagmar Adámkové. Inicioval ho jeden z koaličních zastupitelů Milan Vojta.

„Mezi místostarostkou a jejím mateřským klubem došlo k jistým názorovým rozepřím, vzájemné vztahy byly narušeny. Schází nám od ní informace o dění na radnici, nevíme, jak se hodlá zachovat při klíčových hlasováních,“ zdůvodnil Vojta svůj návrh, který vycházel z rozhodnutí zastupitelského klubu zrušené břeclavské ODS, za kterou Adámková kandidovala.

Při boji o udržení křesla ovšem podržel místostarostku právě jeden z radních za bývalou ODS František Zugar. Při hlasování o nedůvěře se překvapivě zdržel hlasování, stejně jako Adámková. Pro její odvolání zvedlo ruku třináct zastupitelů, jeden hlas chyběl.

„Jsem příjemně překvapená, čekala jsem své odvolání. Ten jeden hlas rozhodl,“ konstatovala pár minut po hlasování Adámková. A vyjádřila přesvědčení, že zřejmě dokázala kolegu přesvědčit o tom, že výtky na její osobu byly pouze účelová tvrzení.

Podle zákulisních informací se měl ovšem ještě o den dříve Zugar vyjádřit, že je připraven hlasovat pro odvolání. O důvodech, které ho vedly ke změně názoru, se ředitel společnosti Bors odmítl s Břeclavským deníkem bavit.

Spory mezi Adámkovou a dalšími radními trvají už několik měsíců. Vytýkací dopis jí poslal nejprve tajemník města, poté v reakci na úkol zadaný zastupitelstvem i starosta Dymo Piškula. „Dopis byl spíše v přátelském duchu. Upozorňoval na absence při jednáních rady, neomluvené účasti na některých akcích, rozhodnutí bez vědomí rady,“ řekl mimo jiné Piškula.

Místostarostka ovšem při více než hodinové diskuzi tyto výtky odmítla jako nepravdivé. Dokonce oslovila i advokátní kancelář, která konstatovala, že postup rady města vůči ní byl účelový. Proto nevyloučila ani možnost, že se bude bránit soudně.

„Ukazuje to, že atmosféra ve vedení města není dobrá, něco je v nepořádku,“ komentoval vzrušenou debatu zastupitelů Piškula. „Když si nalejeme čistého vína, paní místostarostka míří do jiné politické sféry. Nemá cenu jí v tom bránit,“ uvedl starosta v narážce na zprávy, že Adámková, která proti němu kandidovala už při krajských volbách, se má stát členkou nové organizace ODS.

Vojta původně navrhoval také schválení navýšení počtu uvolněných představitelů města na čtyři a tím pádem i volbu dvou nových místostarostů. Po krachu odvolání Adámkové se ale koalice rozhodla stáhnout tato připravená usnesení z jednání.

Dne 19. listopadu 2008 napsal pro Břeclavský deník Michal Šupálek, redaktor.


Tagy

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.