Povodňová ochrana města Břeclavi

1 Říj

Tímto příspěvkem zde, na svém blogu, otevírám novou kategorii, Povodně. Do kategorie budu postupně zařazovat manuály, materiály, typy a poznámky z praxe.

V 70. až 80. letech minulého století byly provedeny vodohospodářské úpravy, jejichž hlavním cílem bylo zajistit protipovodňovou ochranu území pod Vodním dílem Nové Mlýny. Převádění povodní zajišťuje Vodní dílo Nové Mlýny, přítlucký poldr a průtočná inundace při pravém břehu řeky Dyje a to od Bulhar až po Břeclav. Tyto stavby měly ochránit Břeclav před stoletou povodní. A s tímto pocitem možná žijí mnozí Břeclaváci dodnes. Za uplynulých 30 let se však mnohé změnilo. Již v roce 2006 jsme se mohli přesvědčit, že naše město bezpečně převede pouze padesáti letou povodeň.

Nedávno stanovené nové záplavové území města Břeclavi je však pro všechny naše občany vážným varováním. Naše město by mohlo být při stoleté povodni zaplaveno téměř ze dvou třetin. Pro město Břeclav to znamená zcela změnit přístup k preventivním opatřením a k ochraně před povodněmi.

Mezi bezodkladná preventivní opatření patří změna Územního plánu Města Břeclavi a přepracování Povodňového plánu města Břeclavi. Mezi další, neméně významné kroky, je příprava hlásné povodňové služby, dobrovolných povodňových hlídek a příprava účastníků protipovodňové ochrany, tedy i občana města Břeclavi, jehož majetek by byl v případě povodně ohrožen.


Tagy

, , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.