Zažijte 4.0 pro iPhone 3G na vlastní kůži

10 Dub

Ve čtvrtek, 8. dubna 2010, v 19:00 našeho času se v Cupertinu konal další Apple Keynote. Tentokrát se představoval nový operační systém pro iPod, iPhone a iPad s označením 4.0. Velice děkuji vývojářům z Apps Dev Team za spolupráci a zařazení mezi testery, díky kterému vám nyní mohu přinést své vlastní postřehy z používání tohoto připravovaného operačního systému. Příspěvků k samotnému Apple Keynote bylo již napsáno dost, a proto budu popisovat primárně svoji práci s iPhone 3G ve spolupráci se službou MobileMe a laptopem MacBook Pro. Nyní máte možnost začíst se do prvního příspěvku, který novince z dílny společnosti Apple věnuji.

Pokud vás zajímá jak představování probíhalo, kliknutím na tento text si máte možnost pustit videozáznam z akce.

Novinky

Hlavní novinkou je multitasking, tedy podpora běhu více aplikací současně. Budete moci mít spuštěnou například GPS navigaci a k tomu vybírat v iTunes hudbu na další hodinu jízdy. Tímto to Apple docela nandal společnosti Microsoft, která před nedávnem také uváděla nový operační systém pro mobilní telefony a ten multitasking nepodporuje.

Velice zajimavá bude také funkce Folders, která umožní vložení několika aplikací do složek. Práce se ložkami je velice snadná a svižná.

Mezi další funkce se řadí pětinásobný digitální zoom, doostření dotykem, geotagging, připojení externí klávesnice prostřednictvím bluetooth, možnost darovat aplikaci, iPhone bude také více podporovat internetovou telefonii VoIP a dokončování běhu aplikací na pozadí. Novinek je více, toto jsou ty nejzajimavější.

Fotografie

Postřehy z používání

Kalendář nově zobrazuje také automatický kalendář Narozeniny, který doposud byl dostupný pouze v aplikaci iCal. Pro zobrazení narozenin svých kontaktů nyní již nebudete muset instalovat jiné aplikace. Když spustíte aplikaci, která vyžaduje geotagging, zobrazí se vám vedle baterky (v mém případě ještě bluetooth a budíku) ručička kompasu, která vás informuje o skutečnosti, že je spuštěna aplikace, která se snaží určit vaši polohu. Dá se očekávat, že finální verze bude umožňovat vybrat také QWERTZ klávesnici, což jistě ocení ti, kteří používají české rozložení klávesnice a nyní mají problémy s přehozenými znaky Z a Y.

Kdy to bude a pro koho

Finální verze pro iPad a iPhone se čeká v létě 2010, pro iPad pak na podzim 2010. Bude ji plně podporovat iPod třetí generace, iPhone 3GS a iPad. Bez multitaskingu pak iPod druhé generace a iPhone 3G.

Další novinky ohledně revolučního operačního systému pro iPod, iPhone a iPad vám budu na svém blogu přinášet postupně. Sledujte jej proto prostřednictvím RSS, aby vám žádná informace neutekla.


Tagy

, , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.