Ve hře o břeclavský zámek je i trestní oznámení

12 Srp

Břeclavský zámek polyká desítky milionů. Část opozice podezřívá radnici z korupce a dokonce uvažuje o trestním oznámení.

Čtyřiadvacet milionů korun, na tolik přišla další etapa oprav břeclavského zámku. V televizní reportáži zaznělo, že i když zámek spolykal tolik peněz, výsledky nejsou nikde vidět. Z úst některých opozičních politiků dokonce padla i obvinění z korupce. Radnice ovšem všechny útoky odmítá.

„Nejednalo se o rekonstrukci, ale o odstranění havarijního stavu vyplývajícího ze zprávy soudního znalce. A dále o práce související s požadavky Národního památkového ústavu,“ bránil postup radnice místostarosta Břeclavi Martin Radkovič s tím, že celá částka rozhodně nešla pouze na nátěr vápnem. Ten stál méně než tři sta tisíc.

„Devadesát procent všech prací se dělalo uvnitř objektu,“ zdůraznil Radkovič. Podle jeho slov se například ručně odtěžily suterénní prostory. Firma také zajišťovala ochranu plošných fragmentů původních omítek.

„Okolnosti a informace, které máme k dispozici, vyvolávají podezření buď z korupce, nebo z velmi špatných rozhodnutí radnice vůči občanům,“ trval na svém místopředseda břeclavských sociálních demokratů Vítězslav Vala.

Tomu se nelíbí, že radnice hodlá na opravy zámku použít sto osmdesát milionů korun z prodeje městských bytů. „Má-li se zámek opravovat za peníze z rozpočtu města, nemůže sloužit podnikatelským účelům. Podezřívám vedení města, že celý postup směřuje k tomu, aby z toho profitovali konkrétní lidé na bázi konkrétních podnikatelských aktivit,“ vyjádřil se Vala.

„Zastupitelé ani nevědí, jestli se konalo výběrové řízení. Nemáme informace o tom, jak to bude vypadat, z čeho se to bude platit, ani k jakým účelům bude zámek sloužit. Rada města rozhoduje zcela izolovaně. Nabízí se tak úvaha o možné korupci,“ pokračoval.

Vala proto zvažuje podání trestního oznámení na neznámého pachatele. A není sám. „Jedná se o několik lidí napříč politickým spektrem včetně odborníků ve stavebnictví. Máme eminentní zájem, aby se odkryly všechny okolnosti, které za tím jsou. Trestní oznámení je cesta k tomu, aby to někdo nezávisle a odborně vyšetřil,“ vysvětlil.

„Nevím, kde pan Vala přišel na naprostý nesmysl, že chceme investovat do zámku peníze z prodeje bytů. My jsme deklarovali už v minulém roce, že na opravu zámku máme peníze ze svých zdrojů nebo z peněz, které vůbec nesouvisí s prodejem bytů. Pokud by pan Vala projevil minimální snahu se o této věci dozvědět, zjistil by, že je všechno v naprostém pořádku. Jeho záměrem ale bylo především očernit,“ reagoval tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Také v otázce odvedených prací stojí někteří stavební odborníci za radnicí. „Můj názor je takový, že se udělalo velmi dobře, že se zpevňující nátěr provedl. Nutný byl proto, že po oklepání celé venkovní fasády může kontinuálně docházet k dalšímu vypadávání materiálu. A také dochází k degradaci povrchové vrstvy zdiva,“ uvedl soudní znalec v oboru stavebnictví Jiří Šmikmátor.

Dne 11. srpna 2009 napsal pro Břeclavský deník Michal Šupálek a Eliška Windová, redaktoři.


Tagy

, , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.