Břeclaváci, nenechejme si vzít poslední kousek místa, kde mohou probíhat větší kulturní akce

1 Srp

O chátrající břeclavský zámek se zajímají další investoři. Mohlo by z něj být luxusní bydlení pro důchodce nebo třeba hotel. Takto začíná článek s názvem Zámek by mohli obsadit důchodci, který byl uveřejněný v Břeclavském deníku dne 29. července 2010. A dále pokračuje, že žhavými kandidáty na dlouhodobé nájemce mají být irský hotelový řetězec a francouzská firma, jež staví po Evropě ubytování pro bohaté důchodce. Že tato jednání radnice vede, potvrdil starosta Dymo Piškula, v každém případě by město pronajalo pouze část zámeckých prostor a zbytek by dále využívalo.

Město do zámku lije desítky milionů korun, ale pro koho

Tak tomuto tvrzení už snad opravdu nikdo neuvěří. Velký hotelový řetězec nebo bohatý investor se záměrem luxusního bydlení pro důchodce se má spokojit jen s pronájmem třeba jednoho patra nebo třeba jen s několika zámeckými komnatami a zbytek nechá městu? Hloupost, že? Zřejmě potřebuje radnice zdůvodnit, jak je možné, že teď jedná s cizími investory, když jen za poslední dva roky město nalilo do oprav zámku přes 30 000 000 CZK. Zajímavé by bylo sečíst všechny finance, které se v opravách zámku za posledních 10 let utopily (peníze z města i dotace ze státních dotačních programů). Slyšela jsem, že by se tato částka mohla přiblížit k výši 100 000 000 CZK. Informaci nemám ověřenou, proto vznesu na město dotaz. V každém případě do oprav zámku jak město, tak stát, už zainvestoval velké peníze v řádech desítek milionů korun.

Kde budou příště probíhat větší kulturní akce

Ale zpět k nové aktivitě radnice, tedy k jednání s cizími investory o využití zámku pro bohatou klientelu. Nejednoho Břeclaváka napadne určitě otázka za kolik by byl nový investor vůbec ochoten zámek v havarijním stavu koupit, když následná investice do luxusního bydlení by se pohybovala v řádech stovek milionů korun? A co městské pozemky okolo zámku? Byly by součástí finanční transakce? Vždyť bohatá klientela seniorů či hotelových návštěvníků vyžaduje nejen kvalitní ubytování, ale i potřebné provozní zázemí, sportovní a rekreační vyžití a hlavně ticho a klid. Už vidím, jak pod okny seniorů nebo hotelových hostů hraje rockový koncert, nebo třeba probíhají Svatováclavské slavnosti. Nestalo by se pak toto území pro Břeclaváka nepřístupným?

To si opravdu necháme vzít poslední kousek místa, kde mohou probíhat větší kulturní akce?

Pro koho, když ne pro město

Úvahy o využití zámku pro hotel nebo bydlení pro seniory jsou nekoncepční a jdou proti potřebám Břeclaváků. Komu by takový prodej pomohl? Městská kasa by z této transakce určitě nezbohatla.

Existují dotační programy, ale musí se chtít pro město, ne pro sebe

Existují dotační programy, které přispívají nemalou částkou na společný projekt podnikatelů, města a neziskového sektoru. Chce to dobrý nápad, koncepční řešení a hlavně oslovit potřebné a správné partnery. Věřím, že osud břeclavského zámku není lhostejný nejen městu, ale i našim podnikatelům.


Tagy

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.