Z velkého lesoparku minipark s miniaturami pod sklem

12 Dub

Vedení Města Břeclavi na posledním zastupitelstvu připravilo zastupitelům i přítomným občanům prezentaci návrhu parku s miniaturami. Určitě tento návrh má své zastánce. Řeší však zeleň jen nejbližšího okolí zámku, parkovou úpravou. Uprostřed, pod velkou skleněnou kopulí, má být umístěno 21 zmenšenin památek Lednicko-valtického areálu.

Původní záměr, vybudovat lesopark, nebyl ani náznakem zmíněn. Lesopark měl respektovat charakter lužního lesa, měl být řešen na ploše, která začínala u zámku a dále pokračovat podél odlehčovacího ramene řeky Dyje a až k Dyji (na takzvanou Špici). Břeclaváci i návštěvníci města zde měli najit oázu klidu. Tento lesopark hrál také roli při rozhodování a hlavně zdůvodňování radnice, proč povolit v blízkosti zámku další supermarket. A neuplynul ani půlrok a o lesoparku ani zmínka.

Máme tu tedy jen park s miniaturami. Slovíčko – jen – však v tomto případě není na místě. Radnice vyvíjí velké úsilí při řešení, jak na území před zámkem miniatury umístit a jak upravit jejich nejbližší okolí. A vše se točí okolo miniatur, tedy 30 centimetrů vysokých modelů, kdy se částka na jejich pořízení vyšplhá až téměř na 20 000 000 CZK. Výkupy pozemků nás Břeclaváky zatím stály 25 000 000 CZK. A to ještě neznáme cenu pořízení veškeré parkové zeleně, která je v návrhu i ze vzrostlých stromů a neznáme ani cenu pořízení velké skleněné kopule. Provozní náklady i pravidelná údržba zeleně se ani náznakem neřeší. Minipark nám drahý bude.

Ale ani tyto astronomické částky za minipark nemají být konečné. Radnice uvažuje o odkupu vyhořelé ruiny Vranova mlýna, dřívější historické památky, v bezprostřední blízkosti břeclavského zámku. Radnici jde opět o pozemky. „Za tímto účelem probíhala již neoficiální jednání,“ řekl na posledním zastupitelstvu pan starosta na dotaz koaličního partnera, který si zcela náhodou při prezentaci povšimnul, že návrh parku miniatur zasahuje i na pozemky Vranova mlýna. Jeho dotaz byl impulzem k tomu, že pan starosta navrhl zastupitelstvu, aby pan místostarosta Pavel Dominik a všímavý zastupitel Milan Vojta, oslovili majitele pozemku za účelem možného zájmu radnice odkoupit jej, samozřejmě i s ruinou. Zastupitelé nadpoloviční většinou návrh starosty schválili. A tak se z neoficiálních jednání staly oficiální. A až teprve teď jsme se všichni začali divit, že majitel ruinu nabízí za 15 000 000 CZK. O čem se tedy neoficiálně bavili, když ne o penězích? A opět, ani úvaha o tom, kolik ještě budou stát náklady na demolici vyhořelé stavby a odvoz sutě. Všichni víme, že za milionové položky byl vyčíslen odvoz sutě při posledních stavebních úpravách při odstraňování havarijního stavu na zámku (jak píši ve svém příspěvku Peníze si schválili na stavební práce, utrácí za odvoz odpadu).

Více se dočtete v příspěvku Jiřího Tichého Břeclavské miniatury jsou dobrým businessem pro jednotlivce a dírou do rozpočtu pro město, nebo ve článcích Břeclavského deníku s názvy Břeclav chce mlýn, ruina stojí miliony (napsala Eliška Windová, redaktorka) a Richard Zemánek říká, park u zámku bude drahá hračka (napsala Zdeňka Savarová, redaktorka).

Z plánu velkého lesoparku se prezentované plány radnice scvrkly na minipark.

Když to shrnu, na zastupitelstvu byl představen návrh parku s miniaturami, který je řešen však i na pozemcích, které nepatří městu. Pro realizaci tohoto návrhu by město zaplatilo jen za pozemky 40 000 000 CZK; výkupy pozemků Vranova mlýna ani demolice staveb však nejsou zahrnuty do rozpočtu na rok 2010. Finanční náklady návrhu miniparku stále nekontrolovaně narůstají, mohou se vyšplhat ke 100 000 000 CZK. Pak už jen zbývá otázka, kterému podnikateli radnice nakonec opravený zámek, který už budeme mít parkovou úpravou okolí, prodá.


Tagy

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.