Vesnice roku Jihomoravského kraje 2010

13 Čvn

V březnu letošního roku byl vyhlášen 16. ročník soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova. Vyhlašovatelé soutěže jsou zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva zemědělství, Svazu měst a obcí České republiky a Spolku pro obnovu venkova. Do krajské soutěže Vesnice roku Jihomoravského kraje 2010 se přihlásilo celkem dvaadvacet obcí. Každou z těchto obcí navštívila hodnotitelská komise, složená se zástupců vyhlašovatelů a spolupořadatelů.

Za Ministerstvo zemědělství jsem byla do komise jmenována já. Hodnotící komise v JMK byla deseti členná a v průběhu pěti dnů jsme navštívili všech dvaadvacet obcí. Těchto pět dnů bylo opravdu náročných, ale také velmi zajimavých. Na každou obec byl přesně vyměřen čas dvou hodin. A záleželo na každé obci, jak tento velmi krátký časový limit dokáže využít.

Jaká ocenění mohly obce získat

V rámci hodnocení obce mohly získat některá z následujících ocenění

  • Zlatá stuha, za vítězství v krajském kole,
  • Modrá stuha, za společenský život,
  • Oranžová stuha, za spolupráci obce a zemědělského subjektu,
  • Bílá stuha, za činnost mládeže,
  • Zelená stuha, za péči o zeleň a životní prostředí.

Také mohla být udělena různá mimořádná ocenění a diplomy, např. za vzorné vedení obecní knihovny, za vzorné vedení kroniky nebo za kvalitní květinovou výzdobu (takzvaná Fulínova cena).

Krajský vítěz, tedy držitel Zlaté stuhy, získává dotaci ve výši až 1 000 000 CZK. Za další jednotlivé stuhy obce získají dotaci ve výši 600 000 CZK. Peníze by obce měly využít zejména na zlepšení infrastruktury, rekonstrukci budov, výsadbu zeleně a podobně.

Letošní kolo soutěže Vesnice roku bylo velmi vyrovnané a komisi dalo velkou práci rozhodnout o vítězi.

Titul Vesnice roku Jihomoravského kraje 2010 získalo Krásensko na Vyškovsku, vesnice se 440 obyvateli. Všichni občané se spolupodílí na rozvoji obce ve všech směrech, ať jsou to spolkové aktivity, investiční akce, péče o zeleň, vedení kroniky, územní plánování, rozvoji cestovního ruchu. Krásensko zapůsobilo komplexní připraveností a prezentací. Starostka Hana Šíblová při přebírání ceny se slzami v očích řekla, že cenu si odváží zásluhou všech spoluobčanů. Při prezentaci byla komise seznámena s aktivní činností dobrovolných hasičů, divadelních ochotníků, ekologického občanského sdružení Rezekvítek, spoluprácí se střediskem ekologické výchovy Lipka. Mě osobně mimo jiné velmi zaujala kronika. Pan kronikář i ve svých 75 letech odvádí mistrovskou práci, která není jen tak k vidění. Provádí denní záznamy jak o životě Krásenska, tak i počasí. Nemohla jsem fotit celou kroniku, ale údaje o počasí jsem si zaznamenala.

Oranžovou stuhu za spolupráci obec a zemědělského subjektu získala obec Jevišovka (okres Břeclav). Modrou stuhu za společenský život udělila hodnotící komise obci Vavřinec (okres Blansko). Bílou stuhu za činnost mládeže získala obec Němčičky (okres Břeclav).

Všem vítězům gratuluji.


Tagy

, , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.