Vesnice roku 2012 v Jihomoravském kraji, Zlatá stuha, Obec Tvarožná Lhota

17 Čvn

Soutěž Vesnice roku je plnoletá. V dubnu letošního roku byl vyhlášen již 18. ročník Vesnice roku v Programu obnovy venkova. Podmínky soutěže slavnostně podepsali ministr zemědělství Ing. Petr Bendl, náměstek ministra pro místní rozvoj Ing. Michal Janeba, předseda Spolku pro obnovu venkova České republiky Mgr. Eduard Kavala a předseda Svazu měst a obcí České republiky Ing. Dan Jiránek na Dnu malých obcí v Praze.

Cílem této soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova.

Do letošního kola Vesnice roku Jihomoravského kraje 2012 se přihlásilo celkem 22 obcí. Ve dnech 8.6. až 15.6. byla každá přihlášená obec navštívena krajskou hodnotitelskou komisí, jejíž členkou jsem byla také já a zastupovala jsem ministerstvo zemědělství.

Vítěz soutěže Vesnice roku 2012 v Jihomoravském kraji

Vítězem Vesnice roku 2012 v Jihomoravském kraji a Zlatou stuhu získala obec Tvarožná Lhota.

Krásná vesnička leží na úpatí Bílých Karpat, rozloha katastru 1 747 ha, počet obyvatel 905 žijících ve 312 domech převážně přízemní rodinné zástavby. Obec nás zaujala systematickou a dlouhodobou prací v oblasti obnovy venkova, příkladnou péči o historickou zástavbu obce, tradiční venkovskou pospolitostí. Spolupráce se zemědělskými subjekty je prospěšná oběma stranám, tedy obci i zemědělcům. Na každém kroku v obci je patrná enviromentální výchova, ekosalaš zavede návštěvníky do dob dávno minulých.

Obec Tvarožná Lhota se do soutěže přihlásila teprve podruhé, v roce 2007 obec získala Zelenou stuhu.


Tagy

, ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.