V Břeclavi na radnici vládnou úředníci

13 Úno

Zvláštní situace je na břeclavské radnici. Kdo se domnívá, že město a úřad řídí starosta a místostarostové, mýlí se. Hlavní slovo mají úředníci. Říkáte nesmysl? Čtěte dál, dozvíte se.
 
Zastavení první, tajemník. Ten náš rozhoduje i za politiky. Slavný se stal okamžik, kdy se rozhodl zrušit výběrové řízení na vedoucího odboru školství, kultury a dotací. Členům koalice (tedy přinejmenším některým) to oznámil celých 20 minut před jednáním zastupitelstva, na kterém to pak zopakoval. Starosta tomu jen přihlížel. Tajemník tak šmahem zrušil výběrové řízení, ve kterém rozhodovala pětičlenná komise složená ze dvou radních, jednoho zastupitele a dvou úředníků. Komise se většinou usnesla na vítězi. Shodli se politici, proti byli úředníci. Městské Radě výsledky výběrového řízení tajemník vůbec nepředložil.
 
Jeden příklad nestačí? Není problém, máme další. Tajemník například rozhoduje, kdo bude po právní stránce garantovat velmi důležitou veřejnou zakázku. Přitom hovořit o kvalitním právním servisu na našem úřadě by bylo vskutku příliš troufalé. Když jsem sama poukázala na zjevné právní vady v předloženém materiálu, nenásledoval stud úředníka ani snaha o nápravu, naopak. Úředník má jasno, slovy „Co jste si jako radní schválili, to máte,“ mě úplně šokoval. Dobré výsledky dělají právníka velkým právníkem, ne vysoké sebevědomí! Někteří radní tráví desítky a desítky hodin času na úřadě, konzultují u externích odborníků a právníků, aby aspoň částečně měli přehled a mohli podle toho hlasovat. A pak poslouchají výrok právníka: „Však to všechno děláte, protože vás to baví a chcete to dělat“. Nevadí mu, že radní vlastně odvádí práci i za něj. A jako tečka – takto jedná s radními v přítomnosti tajemníka, starosty i místostarostů. Bez jakéhokoliv usměrnění, naopak, má jejich podporu.
 
Nejednou jsem já i někteří další radní žádali vedení města o vyvození důsledků pro úředníky, na které byla vznesena důvodná stížnost občanů, nebo odmítli s radním spolupracovat nebo dokonce předložili radním ke schválení právně vadné materiály. Starosta ani tajemník na tyto žádosti nikdy nereagoval. Že chybovost některých úředníků je vysoká vědí své naši občané, stejně jako někteří radní.

S úředníky břeclavského úřadu navíc nemám zkušenost jen pouze jako radní. Obrací se na mě občané v oblasti životního prostředí. V současnosti řeším v rámci svého zaměstnání stížnost jednoho podnikatele. A nevycházím z údivu, čeho všeho je úředník Městského úřadu v Břeclavi schopen.
 
Proč tomu tak je? Určitě tomu přispívá i skutečnost, že statutární zástupci města, starosta a první místostarosta, mají dva a více pracovních úvazků. V takové atmosféře snadno velí úředníci a zřejmě jim někdy ani nic jiného nezbývá.

Na radnici vládnou někteří úředníci a zdravý rozum nemá na radnici šanci. Kladu důraz na slovo někteří. Že práce úředníků je nelehká, vím sama ze svého profesního života. Sama jsem úředník. Proto vím, o čem mluvím. I na naší radnici jsou úředníci odborníci a profesionálové. A těm bych ráda za jejich práci poděkovala s přáním, ať vydrží.


Tagy

, , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.