Světelný panel varuje řidiče před střetem s cyklisty

1 Pro

Světelný informační panel má pomoci ochránit cyklisty v nejkritičtějším místě provozu na křižovatce u břeclavského supermarketu BILLA. Instalace je příspěvkem policie a silničářů v reakci na nedávnou tragickou nehodu.

„Dohodli jsme se spolu se silničáři na umístění panelů, které nápisem a graficky upozorňují na riziko střetu s cyklisty při odbočování aut z třídy 1. máje na přilehlé komunikace. Umístili jsme je ve středu před křižovatkou, kde se minulý týden stala tragická dopravní nehoda,“ uvedla mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová. Právě u supermarketu se stala 27. října 2009 tragická nehoda, při které pod koly nákladního auta zemřela cyklistka. Auto ji zachytilo při odbočování vpravo, když jeho řidič křížil směr samostatného jízdního pruhu pro cyklisty.

Tragédii šetří nyní kriminalisté. Řidič nebyl domácí a je možné, že cyklistku v okamžiku střetu nemusel ve zpětném zrcátku ani vidět. To vše ale musí vyhodnotit znalci.

„Jsme si vědomi, že světelný informační panel není komplexním řešením. Je to jediné, co může policie udělat,“ řekla mluvčí. Komplexní řešení dopravy v Břeclavi musí řešit jiní.

Řidiči upozorňují na chaos, daný řešením města. Cyklisté mají na blízkých křižovatkách naprosto odlišné postavení. Například na křižovatce u soudu jede cyklista ve směru ze Staré Břeclavi po zvláštním pruhu po chodníku. Boční ulici překonává na přechodu pro chodce na signál pro pěší, přičemž je povinen sesednout z kola. O kus dál na kritické křižovatce u Billy je jeho postavení v provozu zcela odlišné. Užívá zvláštní jízdní pruh, jede stejně jako auta na zelenou semaforu.

O zásadně odlišných povinnostech na nepříliš vzdálených křižovatkách cyklisté zčásti nevědí, zčásti je ignorují. Nezbytné je tedy komplexní řešení cyklistické dopravy ve městě. Navíc, místo zmíněné tragédie, křižovatka u Billy, ukázalo při měření intenzity provozu již v roce 2004 absolutně nejhorší výsledky ve městě. Odborná studie konstatovala, že její kapacita je překročena o 60 procent.

Navzdory výmluvné řeči čísel vedení města letos dalo zelenou výstavbě dalšího supermarketu v dopravně exponované lokalitě. „Doprava v Břeclavi je taková, že je v podstatě jedno, kde bude supermarket stát,“ hájil rozhodnutí starosta Dymo Piškula.

Nic na tom nezměnila ani petice proti výstavbě, ani nesouhlas policie. Podle vedoucího dopravního inspektorátu břeclavské policie Jiřího Macha je jejich stanovisko pouze poradním hlasem, který město nemusí respektovat.

Dne 7. listopadu 2009 napsal pro deník Právo (Jižní Morava, strana 13) Milan Vojtek, redaktor.


Tagy

, , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.