Stojaté vody kultury v Břeclavi se pohnuly

13 Zář

Zkušebním kamenem bylo pro Břeclav letošní léto. Tedy, přinejmenším po stránce kultury. Zbaveni možnosti rozhazovat peníze, jako tomu bylo dříve, hledali jsme, co nabídnout domácím i turistům v létě. Tak se zrodil cyklus Kulturní léto na schodech 2011.

Pořadatelem byla agentura 1. Břeclavská ve spolupráci s Městem Břeclav, hlavní myšlenkou pak bylo představit lidem různé žánry. V cyklu devíti víkendů se ve dvouhodinových vystoupeních představili účinkující různých hudebních žánrů (pop, beat, swing, cimbálová muzika, vážná hudba, dixieland, country, jazz, rock, dixieland, blue, grass, folk) a buď všichni, nebo část členů kapel a cimbálových muzik, pochází nebo doposud bydlí v Břeclavi. V tom spočívá výjimečnost celé akce. Devět programů, které diváky potěšilo a kritiky se dočkalo zejména od těch, kdo zůstali sedět doma. Město se finančně podílelo částkou 85 000 CZK, což byly zhruba třetinové náklady celého projektu.

Agentura 1. Břeclavská ukázala, že je schopna vymyslet a připravit nejednu zajímavou akci. Tvoří ji hudebníci různých žánrů, které kulturní břeclavská veřejnost uznává a kteří se vzájemně profesně respektují, mají přátelské vazby a chtějí spolu pracovat pro Břeclav. Ne pro peníze, ale proto, že chtějí a umí vrátit břeclavské kultuře zašlou slávu. Dokázali do dění ve městě vtáhnout i významné osobnosti břeclavského kulturního života, kteří už teď nabídli další spolupráci, například Lidka Kobzíková a Jožka Severin, podporu přislíbil i Aleš Podařil (dirigent a profesor brněnské konzervatoře), Petr Vavřík (baskytarista skupiny Buty), Libor Mikoška – Mikeš (kytarista z bývalých Narvan, přední český zvukař) a další. Oživení břeclavské kultury nezávisí na zřízení instituce, např. městského kulturního střediska, ale na lidech, kteří ji připravují. Stojaté vody kultury v Břeclavi se pohnuly. A my se máme na co těšit.

Maxa a cimbálka, skvělé spojení

Kulturní léto na schodech 2011 je novinkou nejen pro obyvatele Břeclavi, ale v České republice vůbec. Proto mě také zajímal názor samotných účinkujících i návštěvníků koncertů. Všichni účinkující velice rádi přijali pozvání, kromě toho byli překvapeni a současně potěšeni faktem, že Město Břeclav má zájem o vystoupení břeclavských muzikantů, hudebníků a zpěváků. Každý z účinkujících si své vystoupení mnohdy před stovkami diváků opravdu užil. Na premiérové Kulturní léto na schodech se pořadatelům podařilo přitáhnout také Martina Maxu, který působil příjemně, bez náznaků manýrů mediálních hvězd. Vystoupení s místní cimbálkou si užíval stejně jako publikum.

Jak jste se cítil jako účastník kulturního léta, tušil jste, do čeho jdete?
Cítil jsem se krásně, což má na svědomí nádherná nálada, která panovala na náměstíčku před kulturním domem. Ta skvělá nálada, vytvořená návštěvníky, se promítla také do výkonu interpreta. A já jsem si to náramně užil.

Mohl byste náš projekt srovnat s jinými akcemi podobného typu v České republice?
Úplné srovnání není možné, protože pokud se týká vystoupení na jiných podiích, vždy se jedná o vystoupení jednoho interpreta, ale v Břeclavi na schodech došlo k promíchání regionální kultury s novým vlastním vystoupením. V tom byla ta originalita a zároveň půvab bezprostřednosti.

Co si slibujete od spolupráce s cimbálovou muzikou Jožky Severina?
Vnímám to jako zajímavý experiment, jako návrat ke kořenům moravské hudby. Tradiční aranžmá cimbálové muziky dokáže krásně okořenit nové písničky.

Kulturní léto připomnělo Břeclavákům, kolik hudby tu máme

Velmi vzácné pro mne bylo setkání s Lidkou Kobzíkovou. Znaly jsme se od jména a od pohledu, ale k osobnímu setkání jsem měla příležitost až na kulturním létě. Na názor této velmi milé, důstojné a srdečné paní jsem byla obzvlášť zvědavá, neboť jsme věnovali jeden z koncertů vzpomínce na manžela Josefa Kobzíka.

Jak jste se cítila, když Vás autor projektu, Jaroslav Janota, oslovil na spolupráci při tvorbě scénáře vzpomínkového koncertu Vašeho manžela Josefa Kobzíka?
Byla jsem překvapená. A velice brzy jsme si s panem Janotou porozuměli. Seznámil mne nejen s myšlenkou projektu Kulturního léta na schodech, ale řekl i pár informací o nově vzniklé kulturní agentuře 1. Břeclavská.

Na schodech zaznělo spoustu informací týkající se celé rodiny a pana Kobzíka obzvláště.
Ano. Věnovala jsem knížku panu Janotovi, který mi slíbil, že pro scénář mluveného slova nedělního koncertu bude čerpat informace právě z této knížky. A tedy s tím, co bylo na podiu řečeno, souhlasím. Mé poděkování patří agentuře 1. Břeclavská, která koncert organizovala.

S jakými pocity jste prožívala koncert?
Cítila jsem se velice dobře, potkala jsem se s lidmi, které jsem dlouho neviděla. Splnilo se mi přání zazpívat si po delší době s Jožkou Severinem a Jarou Tučkem.

Na projekt Kulturní léto na schodech 2011 jsem už slyšela i kritiku. Co na takové ohlasy říkáte Vy?
Tento výjimečný projekt připomněl nejen Břeclavákům, jak velkou hudební nabídku různých žánrů na profesionální úrovni v Břeclavi máme. A to ještě Břeclav neukázala vše. Nečekala bych tedy, že by takový projekt někdo kritizoval. Agentura 1. Břeclavská má po tomto úspěšném projektu velký zájem i nadále přispět k oživení kultury v Břeclavi. Tým agentury mě seznámili se svými myšlenkami na příští rok a musím říct, že se mi velice zamlouvaly. Proto jsem přijala nabídku podílet se na dramaturgické části při organizování podobných kulturních akcí v případě, že budou realizovány.

První projekt, který prosazuje břeclavské muzikanty

Eliška Přibylová, od roku 1959 vedoucí Supraphonu v Břeclavi, byla častým návštěvníkem víkendových koncertů. Z vystoupení skupiny APOLLO sdělila své bezprostřední dojmy.

Jaký máte dojem z této akce, kterou v posledních letech Břeclav postrádala?
V prvním okamžiku mě překvapila velká účast lidí.

Jak na Vás působili účinkující?
Z mého pohledu chci pochválit styl, jakým byla tato akce moderována. Byla jsem velmi příjemně překvapena úrovní účinkujících a výběrem skladeb. Pan Vala byl skutečně hvězdou. Předvedl to, co málokdo čekal. Mladá kapela Nechce se nám byla sice hlučnější pro naši generaci, ale jejich vystoupení mě vůbec nepohoršila, vnímala jsme především hudební nápad a krásný vokál. Co se týká APOLLA, duo Janota Kučerová, tak to je úplně jiná kategorie. Vrátili nás do našich mladších let a musím říct, že některé písničky, a slyšela jsem všechny v originálním podání, na mě působily lépe jako od původních interpretů.

Byla jste na více víkendových koncertech na schodech?
Samozřejmě. Bylo to velmi příjemné zpestření nedělního odpoledne. Pamatuji hodně hudebních projektů. Tento je první, který vlastně prosazuje břeclavské muzikanty. Chci poděkovat za krásné hudební zážitky. Děkuji rovněž za mé známé a lidi, kteří byli přítomni.

Děkuji všem účinkujícím a divákům, kteří vytvořili neopakovatelnou a báječnou atmosféru Kulturního léta na schodech 2011 Břeclav.


Tagy

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.