Skupina APOLLO nás vrátila do mladších let

24 Srp

Koncert skupiny APOLLO byl zcela odlišný od všech. Během dvouhodinového vystoupení skupina předvedla divákům techniky, které se používají při produkcích v současnosti, tzv. half playback, half playback s muzikanty a živá kapela.

Yarin Janota vybral záměrně repertoár, který pomaličku navazoval k vystoupení hostů. Chvílemi byly písničky hlasitější. Ale protože to k této hudbě patří, Yarin Janota doufá, že mu to posluchači odpustí.

Hosté skupiny APOLLO byli vybráni záměrně z několika důvodů.

Vynikající studiový hráč Lui Vala je kytarista, který je schopen hrát s kýmkoliv, ovládá svůj nástroj naprosto precizně, má cit a okamžitě chápe zadané téma. „Pan Vala byl skutečně hvězdou. Předvedl to, co málokdo čekal,“ řekla paní Jindřiška Přibylová, od roku 1959 vedoucí břeclavského Supraphonu. Dlouhý a neutuchající potlesk diváků byl toho jasným důkazem.

Mladá začínající kapela Nechce se nám zaujala instrumentální zručností a výborným zpěvem. Na jejich výkonu se podílí ZUŠ Břeclav a hudební škola Yamaha v Břeclavi, kterou členové kapely navštěvovali nebo ještě navštěvují. Jejich vlastní tvorba měla myšlenku a harmonickou nápaditost. Tuto kapelu vytáhl Yarin Janota „ze sklepa“ a pozval ji proto, že ho jejich výkon a instrumentální zručnost přesvědčila o tom, že má smysl se zabývat takovými kapelami a pomáhat jim svými zkušenostmi v jejich dalším rozvoji. Což je i zaměřením nově vzniklé kulturní agentury 1. Břeclavská.

Co říci k vystoupení skupiny APOLLO. Rádoby kritici tohoto kulturního projektu by mě mohli nařknout ze zaujatosti, proto opět vzpomenu slova paní Elišky Přibylové. „Co se týká APOLLA, duo Janota Kučerová, tak to je úplně jiná kategorie. Vrátili nás do našich mladších let a musím říct, že některé písničky, a slyšela jsem všechny v originálním podání, na mě působily lépe jako od původních interpretů,“ řekla k výkonu skupiny APOLLO Jindřiška Přibylová. Lidé se bavili, spolu zpívali a na mnohých bylo vidět, že mají velkou chuť tančit. A našli se i tací, co s písničkou si zatančili.

Je na místě připomenout, že autor celého projektu Kulturní léto na schodech 2011 v Břeclavi je Yarin Janota. V cyklu devíti víkendů se ve dvouhodinových vystoupeních představili nebo ještě představí účinkující různých hudebních žánrů (pop, beat, swing, cimbálová muzika, vážná hudba, dixieland, country, jazz, rock, dixieland, blue, gras, folk) a buď všichni, nebo část členů kapel, cimbálových muzik, pochází nebo doposud bydlí v Břeclavi. V tom spočívá výjimečnost celé akce. Devět programů, které diváky potěšilo a kritiky se dočkalo zejména od těch, kdo zůstali sedět doma a ani jeden koncert nenavštívili.

I když ještě není celý cyklus promenádních koncertů u konce, přesto již Yarin Janota ukázal, že se umí v hudbě orientovat a je zcela normální, obzvlášť v zahraničí, že se účinkující nestydí pochválit za to, co umí. Yarin Janota a Dáša Kučerová toho umí tolik, že si to mohou dovolit. Dostali se do úrovně, kdy chtějí a ví, jak rozdávat lidem hudbou radost.


Tagy

, , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.