Poklona pro Jožku Kobzíka

17 Bře

O víkendu jsem prožila velmi příjemný večer ve Staré Břeclavi, ve společnosti všech, kteří přišli uctít a oslavit nedožité 80. narozeniny legendárního primáše Jožky Kobzíka a 55. výročí založení souboru Břeclavan.

Hudebník, organizátor, sběratel a autor folklorních pořadů Jožka Kobzík se narodil 18. března 1929 v Břeclavi a patřil k výrazným osobnostem Podluží. Soubor Břeclavan založil v roce 1954. V 50. letech 20. století Jožka Kobzík, dlouholetý primáš cimbálové muziky souboru Břeclavan, nejvíce přispěl k obnovení slávy hudeckých muzik. Dokázal dramaturgickou koncepcí, založenou na přirozeném spojení folklóru, řemesel, vinařství a gastronomie, přiblížit posluchačům kraj na podluží a svým stylem a způsobem interpretace lidových písní vyvolat dojem, že Podluží je místo, kde slunce je nejzářivější a nebe nejmodřejší.

Jožka Kobzík

Slavnostní koncert byl vyprodán. Úvodem přivítala moderátorka pořadu Marta Ondrášková manželku Jožky Kobzíka, a jeho dva syny. Třetí syn se z důvodu pobytu v zahraničí nemohl koncertu zúčastnit. Nejen já, ale i všichni přítomní diváci, vyjádřili svým dlouhým potleskem obdiv nad pěvěckým uměním zakládajících členů souboru Maryšky Sochorové, Juri Holáska a Anežky Greplové. Kulturní program pokračoval vystoupení dalších zpěváků a zpěvaček starší i mladší generace, kteří byli nebo jsou členy Břeclavanu nebo s Břeclavanem spolupracovali. Nejen písničkou, tancem, ale i humorným slovem přispěli všichni účinkující k příjemné vzpomínkové atmosféře vyjímečného večera.

Za nesporným úspěchem koncertu je třeba vidět neúnavnou práci primáše Břeclavanu Františka Blažka. Břeclavanu přeji hodně chuti do dalšího objevování a zpracovávání krás lidového umění a tlumočení poselství význaných podlužáckých osobností, k nimž bezesporu patří primáš Jožka Kobzík.

Své krátké ohlednutí za slavnostním a neopakovatelným večerem ve Staré Břeclavi si dovolím ukončit slovy Jožky Kobzíka:

Písnička člověka někam nese do citového světa. Pohádáš se s někým – a hle, napadne ti přiléhavá písnička. Vyslovíš se jí a uleví se ti. A nejinak, ba silněji, je tomu ve chvílích radosti. Šťastný je člověk, je-li součástí jeho bytosti lidová píseň. Je ovšem třeba, abychom byli takoví, jací jsme. Jen tak se mohou národy obohacovat.

A kdo se postaral o velmi srdečnou a pohodovu atmosféru sobotního večera? Příjemným i vtipným slovem nás pořadem provázela Marta Ondrášková, autor programu MUDr. František Blažek (současný primáš Břeclavanu), zakládající (žijící) členové Břeclavanu: Maryška Sochorová, Anežka Greplová, Anna Reichmannová (94 let, členka sboru starobřeclavských tetiček, který již bohužel neexistuje), Jura Holásek, Vlastimil Kopuletý, Stanislav Reichman a Jožka Šťuka. Vystupující hosté: Ludmila Kobzíková, Julie Severinová, Jožka Severin za doprovodu CM Jožky Severina, František Studenka, Vladimír Zháněl, Jaroslav Tuček, starobřeclavský mužácký sbor, ženský sbor, Jan Zaviačič s cimbalistou Janem Rokytou, Jan Kružík (dlouholetý primáš Brolnu) a v neposlední řadě legenda Horňácka a kamarád Jožky Kobzíka, Luboš Holý. Pokračovatelé tradic a současní zpěváci Lucie Schauerová, Zuzana Martínková, Jiljí Herzán, Jiří Mach a dívčí sbor Břeclavanu. Program doplnili tanečíci souboru Břeclavan.

Zdroj citátu Folklorweb, zdroj fotografie Folklorní sdružení.


Tagy

,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.