Nekonečný příběh břeclavských miniatur

28 Čvn

Na 26. jednání zastupitelstva Města Břeclavi byl zařazen materiál 5/26, ve kterém byla zastupitelům předložena informace o stavu rozpracovanosti investiční akce Zámecký park.

Zastupitelé měli vzít na vědomí, jak se stalo, že miniatury Lednicko-valtického areálu za necelých 20 000 000 CZK není pořád kam umístit. A protože radní hledají, jak uplatnit miniatury, odhlasovali novou investici za 6 500 000 CZK, na mobilní pavilon, dřevěný. Překvapivě však pavilon nebude stát na pozemcích pod zámkem, které město vykoupilo za tímto účelem (výkup odčerpal z městské pokladny 25 000 000 CZK), ale bude umístěn v parku před vlakovým nádražím.

A také z materiálu 5/26 vyčteme, že projektant stavby tohoto mobilního pavilonu je Martin Ondrouch, který je současně radní města Břeclavi.

Materiál 5/26 (Informace o stavu rozpracovanosti investiční akce Zámecký park) si ve formátu PDF máte možnost stáhnout kliknutím na tento text.

O miniaturách Lednicko-valtického areálu bylo již napsáno mnoho. Tato investice začíná být nekonečný příběh. A radní opakovaně řeší otázku kam s nimi.

Krátce o miniaturách

Miniatury Lednicko-valtického areálu jsou 25 až 30 centimetrů vysoké modely 21 lichtenštejnských staveb, zvaných saletů, jejichž originály jsou umístěných v LVA, v přírodním unikátu, který je zapsán na seznam UNESCO. Cena jednoho plastového modelu se pohybuje okolo 1 000 000 CZK. „Cena se však netýká jen fyzických miniatur, který budou v areálu pod zámkem, ale hlavně dat digitalizace. Předmětem výběrového řízení bylo digitalizovat Lednicko-valtický areál a dodat ho ve vizualizacích a datech a doplnit vše maketami v zadaném měřítku,“ řekl radní Radek Buk pro Břeclavský deník 13. února 2010 a vysvětlil, že podle něj má tedy nyní Město Břeclav k dispozici plány, podle kterých by šel znovu a ve věrné kopii postavit třeba Zámek Lednice. A tolik diskutované miniatury jsou tedy jen doplněk. Určitě zajímavý projekt, hodný k řešení Dobrovolnému svazku obcí Lednicko-valtického areálu, Jihomoravskému kraji nebo třeba Památkovéhmu ústavu. Ale radní nehledali partnera pro tuto akci. Vážně byli přesvědčeni, že Břeclaváci stojí o digitální data saletů více, než třeba o cyklostezky přímo ve Městě Břeclavi?

Jak to nyní vypadá pod zámkem

Pod zámkem, v bývalém areálu autokempu, město vykoupilo pozemky za 25 000 000 CZK. Autokemp se zrušil a brzy z jara letošního roku zde byly provedeny za nemalé finanční prostředky bourací práce a terénní úpravy. Vše vedení města zdůvodňovalo tím, že zde budou umístěny miniatury. Přesto na těchto pozemcích miniatury umístěny nebudou. Autokemp se tedy boural zatím zbytečně?

Břeclavské miniatury jinde

Jak vůbec myšlenka na miniatury vznikla se dočtete ve článku O kterých cyklostezkách se to tu vlastně mluví, co miniatury za miliony, a za co se vlastně utrácí peníze z městské pokladny.

Zajimavé informace a názory naleznete například zde Břeclavské miniatury jsou dobrým businessem pro jednotlivce a dírou do rozpočtu pro město a zde Z velkého lesoparku minipark s miniaturami pod sklem.


Tagy

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.