Lidovci vstoupit do koalice odmítli

3 Led

Oslabení spojenci vládnoucí Břeclavi nabídli místa v radě a podíl na moci lidovcům. Ti prohlašují, že rozšíření koalice odmítli.

Už jen o převahu jediného hlasu v zastupitelstvu se nyní opírá břeclavská radniční koalice. Z původní patnáctky, kterou dalo dohromady občanské sdružení Pro region a Evropští demokraté s ODS, vypadla bývalá místostarostka Dagmar Adámková. Hlasování o jejím odvolání vyvolali právě její někdejší spojenci a spolustraníci.

„Koalice sama rozhodla, že mě nechce ve svých řadách. Nemyslím si, že jsem postupovala proti ní. Pokud se ale kolegové takto vyjádřili svým hlasováním, budu to respektovat,“ uvedla Adámková.

Ta veřejně přiznává, že už se necítí být vázána koaliční dohodou. „Jsem nezávislá a nehodlám se nijak zaškatulkovat. Podpořím každý rozumný návrh, který bude znamenat rozvoj Břeclavi, bez ohledu na to, kdo ho předloží,“ potvrdila bývalá místostarostka.

Při hlasování o jejím odvolání navíc s koalicí nehlasoval ani František Zugar, který se do zastupitelstva dostal také na kandidátce dnes již zrušeného břeclavského sdružení ODS. Bez něj by koalici zůstalo už jen třináct hlasů ze sedmadvaceti, takže by v zastupitelstvu přišla o většinu. Není divu, že vedení města hledá další nové spojence.

Břeclavskému deníku se podařilo zjistit, že v prosinci spojenci oslovili oba zastupitele za KDU–ČSL. Jeden z nich, Richard Zemánek, to potvrdil. „Ano, podstoupili jsme jednání, na kterém nám byla nabídnuta účast v rozšířené koalici. Konkrétně dvě místa v radě města a pozice jednoho místostarosty. My jsme to ale nepřijali,“ řekl Zemánek.

Podle něj vstup jedné politické strany do existující koalice nic neřeší. „Myslím si, že město je v natolik svízelné situaci, že potřebuje mnohem širší záběr. Bylo by dobře rozšířit vedení o další subjekty. Břeclav je izolována. Ze zvolených krajských zastupitelů jsme na městě všichni v opozici, což vidím jako varovný signál,“ vyjádřil svůj názor.

Břeclavský starosta Dymo Piškula ovšem Zemánkovu interpretaci výsledků schůzky odmítl. „S lidovci jsme skutečně jednali a nabídli jim možnost rozšíření koalice. Ale spíše v té rovině, aby se zamysleli nad tím, jak by se na takovou možnost dívali. Vzali si čas na rozmyšlenou a další schůzka zatím neproběhla,“ sdělil Piškula.

Překvapivé jednání s opozicí zdůvodnil hledáním cesty k větší stabilitě na radnici. „Nechceme pracovat v křehké, čtrnáctičlenné koalici, není to optimální,“ vysvětlil představitel Evropských demokratů. A dodal, že jednání s dalšími politickými subjekty zastoupenými v zastupitelstvu koalici ještě čekají.

Jako preventivní označil schůzku s lidovci i lídr zrušené ODS Radek Buk. „Bylo to spíše jakési sondování. Nikdo jim, pokud vím, žádné přímé pozvání nedal. Čtrnáctka existuje, František Zugar nikomu neoznámil, že by chtěl z koalice vystoupit. Na všech zásadních věcech kromě odvolání místostarostky jsme se zatím vždy shodli,“ zdůraznil Buk.

Dne 3. ledna 2009 napsal pro Břeclavský deník Michal Šupálek, redaktor.


Tagy

, , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.