Kulturní léto na schodech jako trucpodnik? Ne originál

31 Čvc

V Břeclavském deníku byl uveřejněn článek, který se zaměřil na hudební projekt Kulturní léto na schodech 2014 v Břeclavi. Vedení radnice se k tématu podle očekávání nevyjádřilo. Na slova těch, co se vyjádření nevyhnuli, Jaromír Janota v následném příspěvku v Břeclavském deníku krátce reagoval.

„S panem Vítězslavem Valou jsem se setkal osobně v jedné kavárně v Břeclavi, dlouho před pořádáním letošního léta na schodech. Došla řeč na můj záměr celkové koncepce kultury v Břeclavi a také na léto na schodech. Z jeho postoje jsem pochopil, že on sám nic neřeší, neboť má strach o své místo.

Pana Petra Vlasáka neznám, nikdy jsme se spolu na téma kultury v Břeclavi nebavili. Pouze jsme se jednou potkali v kanceláři pana Zdenka Urbana na KD Delta, kde mi byl představen. Kulturní odborník pan Vlasák se vyjádřil k něčemu, o čem de facto nic neví a nebo nechce vědět.

Reakce Martina Radkoviče je nešťastná a zoufalá. Truc podnik z mé strany? Marně se ptám, proč a proti komu se vyhrazuji trucováním? Kulturní léto na schodech je od svého vzniku čtyři roky po sobě vždy na stejném místě a ve stejný čas. Funguje tedy déle, než akce města u kina. Z logiky věcí je tedy zjevné, že titul truc podniku náleží spíše pseudoprojektu radnice. Letošní ročník je druhý, který financuji pouze z vlastních prostředků a příspěvků sponzorů. Jako soudný člověk bych nikdy nevložil své peníze, svůj čas ani důvěru sponzorů, abych pořádal jen nějakou truc akci”.

Kulturní léto na schodech – počátky

Projekt od začátku chtěl připomenout a navázat na kulturní akce na schodech KD Delta v Břeclavi z osmdesátých let. To byl základní impuls a důvod, proč se koncerty pořádají a proč jsou právě na schodech. První ročník v roce 2011 představil hudebníky, co nás bavili v letech osmdesátých (mnozí nás baví i dnes). Vedle nich vystoupily i mladé kapely. Všechny účinkující spojily kořeny v Břeclavi. Obnovit tradici z osmdesátých let, navázat na ni a pokračovat, s tímto zdůvodněním jsme já s Jaromírem Janotou požádali v roce 2011 o dotaci na kulturní akci na schodech. Dotace byla z města přidělena s podmínkou, že akce nebude pouze jednoroční záležitost, ale že dodržím záměr a další ročníky budou následovat. Tento úkol a ideu bych zvlášť zdůraznila. S vedením radnice jsme se v posledních čtyřech letech nejednou setkali. Téma oživení kultury v Břeclavi, jsme starostovi či místostarostům pokaždé připomněli i s tím, že jejich podmínku dotací – tedy pokračování tradice kulturního léta – plníme.

Co bylo impulsem a důvodem, že město začalo později pořádat kulturní akci ve stejné lokalitě, ve stejný den, v totožný čas, se stejnou choreografií programu, na to ať čestně odpoví ne pan Vlasák, ale páni z radnice. Já říkám, je to jednoznačně politická odveta. Vypověděla jsem za Perspektivu pro Břeclav koaliční smlouvu a slíbená spolupráce se rozplynula.

Veřejné prostředky, které město utratilo za totožnou akci u kina, mohlo a mělo smysluplně nasměřovat jinam. Kultura se dělá pro lidi. A to je jediný důvod, který má k pořádání kulturních akcí motivovat.


Tagy

,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.