Kodex nic neřeší aneb Po estébácké kritice přichází volání po etice

7 Čvc

Také Perspektiva pro Břeclav obdržela etický kodex, který pro sebe vypracoval Pro Region Břeclav a jehož součástí je i výzva k vedení slušné kampaně a k respektu k názorům oponentů. Potud je vše krásné, mějme slušnou a korektní volební kampaň, přesto má tento apel svá ale.

Etický kodex předkládá politické uskupení, které je na břeclavské komunální scéně již stálicí, nejedno volební období. Vyzývá, aby se k jejich nově zpracovaným etickým zásadám přihlásily další polické strany a hnutí v Břeclavi. Ovšem činí tak krátce poté, co se Pro Region veřejně vyjádřil ke kauze odposlechů uvnitř ČSSD. V ostře formulovaném materiálu nazval dění v ČSSD estébáckými praktikami. Ano, se slovy, uveřejněnými v Břeclavském deníku, nezbývá než souhlasit. Natáčet soukromé hovory svých stranických kolegů a po roce je účelově vytáhnout ze šuplíku a zveřejnit, na to už musí být žaludek. Jenže, je text v novinách se srovnáním k StB vyjádřením názoru Pro Regionu k aktuálnímu dění, nebo se jedná o útok? Má znamenat volání po slušnosti, že se chovali jinak doteď a s kodexem budou jiní? Přeneseme-li to na další komunální subjekty, je v pořádku chovat se dlouho jinak a pak najednou přijmeme kodex a rázem máme nad hlavou svatozář?

Etický kodex sám o sobě nic nevyřeší. Zástupce ČSSD a první muž Břeclavi prý považuje etický kodex za korektní a obecně proti návrhu nic nemá. Slova, pronesená v doznívající atmosféře kauzy odposlechů, mají smutnou pachuť falše a laciného prohlášení. A je jedno, jestli je říká první nebo druhý muž radnice, oba dva se chovají zvláštně.

Plody politikaření

K očistě atmosféry a k urovnání dlouhodobě napjatých vztahů nepomůže etický kodex ani případná podpůrná prohlášení stran a hnutí. A že politická atmosféra v Břeclavi je velmi vyhrocená, o tom není pochyb. Je to výsledek politikaření, které na radnici vládne několik volebních období.

Je možné každý týden vydávat veřejná prohlášení, žádné ale není zárukou, že současní či budoucí zastupitelé budou rozhodovat na bázi spolupráce. Je to v lidech samotných, bez ohledu na politickou příslušnost, bez ohledu na etický kodex. Stačí jen zdravý selský rozum, chlapské slovo, a opravdový zájem chtít v našem městě konkrétní problémy měnit k lepšímu, to jsou základní předpoklady pro spolupráci. Chtít vrátit zpět normálno. Cesta k tomu vede přes diskusi, argumenty a fakta, bez kliček a podpásovek. Bez líbivých slov a prázdných hesel.

Za Perspektivu říkám: my budeme o problémech mluvit, povedeme konkrétní diskusi a budeme své názory k aktuálnímu dění říkat stejně jako dosud. Pro změnu v Břeclavi není potřeba velkých elaborátů, stačí několik konkrétních bodů, které jsme schopni zrealizovat.

V novém volebním období se může v Břeclavi mnohé rozhýbat, posunout dopředu. To je cíl, se kterým jde do volební kampaně Perspektiva pro Břeclav. Na našich webových stránkách a v rámci veřejných diskusí budeme předkládat návrhy, jak docílit tolik potřebné změny v rozvoji našeho města, ve všech oblastech, včetně nutné změny práce některých úředníků na radnici.

Někteří naši komunální politici zvolili pro své zviditelnění cestu laciného prohlášení osobních zásluh při řešení obchvatu Břeclavi, jiní přišli s etickým kodexem, a také tu máme vždy připravené šuplíkáře. Perspektiva pro Břeclav se bude prezentovat tím, jak chceme konkrétní palčivé problémy v Břeclavi řešit. Máme lidem co nabídnout a máme i lidi, kteří vědí, jak na to. Nejprve je ale třeba, aby občané Břeclavi věděli, že město potřebuje rozhýbat. A že bez jejich zájmu o život města se to nepodaří nikomu.

Celý článek si můžete zobrazit kliknutím na tento text.

Článek byl uveřejněn v Břeclavském deníku, Nový život, dne 3. 7. 2014.


Tagy


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.