Koalice řekla ano dalšímu marketu

21 Lis

Za břeclavským Penny Marketem vyroste hobby market. Radniční koalice mu dala zelenou, aby získala pozemky na lesopark.

Další supermarket u zámku ještě víc ucpe centrum Břeclavi, shodovali se mnozí zastupitelé ve středu večer. Naříkali marně. Koaliční většina schválila záměr odkupu pozemků v areálu břeclavského Autokempinku výměnou za zrušení stavební uzávěry na část pozemků. To otevřelo možnost vybudování menšího hobby marketu.

„Město stavební uzávěrou zamezilo prodej části kempu u Penny Marketu. Ztratili jsme tak možnost získat peníze na postupnou obnovu a modernizaci autokempu, což se odráželo v tržbách. Každý rok se snižoval počet návštěvníků o dva tisíce,“ prohlásil místopředseda představenstva družstva Autokempink Břeclav Jaroslav Pilát.

Družstevníci proto stáli před rozhodnutím, co dál. Jak Pilát říká, mnozí z nich, kteří kemp vybudovali, poukazovali na to, že z něj nikdy nic neměli. Kdyby se tedy naskytla příležitost, mělo by družstvo podle nich pozemky prodat.

Zájem o část z nich projevila developerská firma Qinn Invest z Chomutova. Netají se tím, že hodlá na ploše dvanáct set metrů čtverečních vybudovat hobby market. „Usilujeme o to už šestý rok. Zatím jsme museli záměr odložit,“ odkázal se na pět let trvající stavební uzávěru jednatel Qinn Investu Jiří Pěchota.

Čekání se firmě vyplatilo. Zažádala o změnu části územního plánu, což zruší uzávěru a umožní vybudovat supermarket. „Zavazujeme se, že další pozemky o výměře asi dvanáct tisíc metrů čtverečních nabídneme městu za velmi zajímavou cenu. Blíží se desetině obvyklé ceny. Přispějeme tím k vybudování zámeckého parku,“ nabídl Pěchota městu výhodný obchod.

Břeclavský starosta Dymo Piškula zastupitele přesvědčoval, že jde o správné řešení. Mnohé však jeho argumenty neoslovily. „Vyroste tam obchod jiného zaměření, než které v té lokalitě jsou. Přitáhne to úplně jinou klientelu a Břeclav tím ucpeme ještě víc, než je dnes,“ poukázal sociálnědemokra­tický zastupitel Jaroslav Parolek na děsivou dopravní situaci v centru.

S tím Piškula nesouhlasil. „Podívejte se na TESCO, které stojí na kraji města. Kousek dál se dnes štosují auta. Kdekoliv v Břeclavi cokoliv postavíme, dopravní situace bude složitá,“ míní starosta.

Radní František Zugar se obává, že nákup pozemků za osmadvacet milionů korun nebude možné v tomto funkčním období zvládnout. „Pokud tohle schválíme, musíme něco jiného vypustit. Nejdůležitější je podle mě zlepšení stavu zámku,“ poukázal.

Místostarostka Dagmar Adámková by také postupovala opatrněji. Raději by počkala na sestavení rozpočtu, ať se nejdříve ukáže, jestli na odkup třiceti tisíc metrů čtverečních pozemků budou peníze.

Přijetí kontroverzního usnesení bude mít možná ještě dohru. Zastupitel za ODS Luboš Krátký se totiž hodlá obrátit na Jihomoravský kraj, jestli je postup města při změně regulačního plánu v souladu se zákonem o obcích.

Dne 21. listopadu 2008 napsal pro Břeclavský deník Jiří Ševčík, redaktor.


Tagy

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.