Jak šel čas břeclavských miniatur

28 Čvn

V březnu, konkrétně dne 10. března 2010, rada města schvaluje studii Zámeckého parku. Návrh zpracoval odborník Mendelovy univerzity v Brně, který navrhuje krajinářské projekty evropského formátu. Až údajně ze schválené studie radní Města Břeclavi zjistili, že bude třeba vykupovat další pozemky.

Jak šel čas břeclavských miniatur

V březnu se vedení města vyjadřuje ke skutečnosti, že jedná s vlastníkem Vranova Mlýna o výkupu ruiny i pozemků a to za 15 000 000 CZK (Město chce mlýn, ruina stojí miliony, Břeclavský deník, 18. března 2010).

V tomto článku se i já vyjadřuji: „Pro mě je nejasná i koncepce parku, i když se nám na zastupitelstvu snažili projekt představit. Už dopředu se kvůli tomu vykupují pozemky, dělají se miniatury, ale přitom se neví, jestli to v této podobě opravdu bude.“ Tedy na má slova došlo (a ne poprvé), i když sem nečekala, že v tomto případě to bude tak brzy.

V dubnu na zastupitelstvu předvedlo vedení Města Břeclavi prezentaci návrhu parku s miniaturami, který řeší zeleň v okolí pod zámkem. Uprostřed zeleně byla plánována velká skleněná kopule, ve které mělo být umístěno 21 zmenšenin památek Lednicko-valtického areálu. Vedení města na dubnovém zastupitelstvu představilo návrh parku s miniaturami s vědomím, že je umístěn i na cizích pozemcích.

Nehospodárné nakládání s městskými finančními prostředky

Tedy prezentovaný návrh je za této skutečnosti nerealizovatelný! A projekt, který není realizován, se řadí mezi tzv. zmařené projekty. Prostředky vynaložené na takový projekt znamenají nehospodárné nakládání s městskými finančními prostředky. Nejde jen o vlastní studii, ale i o výkup pozemku autokempu, demoliční práce a terénní úpravy a samozřejmě i o uplatnění miniatur.

Projekt zpracoval člen rady Města Břeclavi

Vzhledem k nevyřešeným majetkoprávním vztahům bylo vedením města rozhodnuto (starostou a místostarosty) urychlené zadání zpracování projektové dokumentace na výstavbu Prezentačního pavilonu LVA, ve kterém budou umístěny miniatury saletů LVA. Projekt zpracoval člen rady Města Břeclavi Martin Ondrouch.

Břeclavské miniatury v datech

Dne 12. května 2010 rada města schvaluje nepřipravenost projektu Zámecký park údajně z důvodu, že do 28. září 2010 (termín dokončení akce) není reálné zabezpečit ani výkup pozemku.

Tedy dne 10. března 2010 rada schvaluje teprve studii Zámecký park, dne 12. května 2010 si radní uvědomí, že dokončení akce Zámecký park v termínu 28. září 2010 nestihnou!

Dne 26. května 2010 rada schválila vypsání výběrového řízení na dodavatele akce Prezentační pavilon LVA Břeclav s lhůtou pro podání nabídek 7. června 2010. Dřevěný domek se vysoutěžil za 6 500 000 CZK. Ten, kdo rozhodl, že bude stát v parku před železnicí, musel být zoufalec.

A je tu červen a na zastupitelstvo je předložen informativní materiál 5/26, ze kterého všechny výše uvedené údaje lze vyčíst. Dále je tam uvedeno, že mobilní pavilon bude umístěn v parku 28. října dle nějaké dohody, není však už napsáno, kdo a na čem se dohodoval. Dále je uvedeno, že tzv. mobilní pavilon s miniaturami bude po vybudování zámeckého parku předán zpět do těchto prostor (myšleno pod zámek). Ale s dřevěným pavilonem návrh zámeckého parku neuvažuje. Dřevěná bouda by zcela narušila celou krajinářskou studii.

Nic nezatajující materiál 5/26

Materiál 5/26 (Informace o stavu rozpracovanosti investiční akce Zámecký park) si ve formátu PDF máte možnost stáhnout kliknutím na tento text.

S jediným, v čem mohu s materiálem 5/26 souhlasit je text, že všechna opatření jsou činěna za účelem uplatnění miniatur LVA. Ani se tím netají. Tedy město zaplatilo 20 000 000 CZK za miniatury, aniž by radní věděli, kam je dají. Možná i proto, že hlavní pro ně byla ta digitalizace dat saletů LVA. Díky té má Město Břeclav k dispozici plány, podle kterých by šel ve věrné kopii znova postavit například Zámek Lednice, jak řekl radní Radek Buk. Proč? K čemu, za 20 000 000 CZK z městského rozpočtu, který mohl jít například do výstavby cyklostezek.

A takhle se v našem městě hospodaří. Řešení? V říjnu jsou volby.

Fotografie použitá v tomto příspěvku byla převzata z galerie Břeclavského deníku s názvem Projekt liechtenštejnských miniatur.


Tagy

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.