Jak pohodlný úřadník dobrou myšlenku zhatil

3 Říj

Nářky o neochotě úředníků slyšíme ze všech stran. Chceme změnu a proto, aby lidé věděli, jak neochotný úředník může ovládnout a zmařit dobrou věc, věnujeme prostor ve Volebních novinách jednomu konkrétnímu případu. Spíše než řečem o tom, co vše je třeba změnit, si přečtěte, co se děje. A věřte, že popsáním případu to pro nás neskončí.

V půlce června roku 2013 podali lidé z Charvátské Nové Vsi na radnici žádost o projednání možnosti obnovení polní cesty na pozemcích v katastrálním území Charvátské Nové Vsi. Žádost podpořilo svým podpisem padesát lidí. Dodali studii, jejíž součástí je i situační nákres do katastrální mapy pocházející z roku 1928, ve které je navrhovaná polní cesta zakreslena. Byla historicky zřízena někdy před rokem 1900 pro zajištění dopravní dostupnosti pozemků v lokalitě Velké pod Hájem, Prostřední Veliké a Spongy pod Hrušovím. Současně sloužila jako přístup k pozemkům v oblasti Rytopeky v Ladenské aleji.

Obnovená polní cesta by navíc řešila odklonění zemědělské techniky ze silnice do Lednice. Navíc by jako cyklostezka sloužila pro širokou veřejnost. Pro úplnost je třeba dodat, že okolní pozemky jsou ve vlastnictví obyvatel či rodáků z Charvátské Nové Vsi. Zjevně tedy zajímavá a prospěšná iniciativa lidí. Zajímavá i proto, že v žádosti výslovně uvedli, že pro zřízení polní cesty nechtějí od města finanční příspěvek, ani servis při projednávání záměru s uživateli pozemků. Vše chtěli řešit vlastními silami, včetně obnovy cesty, udělali by ji svépomocí.

Cesta ale není. Proč?

Potřebné pozemky patří městu a státu. Lidé se správně obrátili na radnici a čekali, že jim bude partnerem a mediátorem při jednání se Státním pozemkovým úřadem. Na radnici ale vládnou úředníci. Než udělat něco pro lidi, bylo jednodušší jejich snahu zmařit. Důvod se najde. Posloužila obecná fráze, že Město Břeclav nemá technické ani finanční možnosti pro udržování polních cest. Ve stanovisku nebyla ani zmínka, že by se žádost dostala na jednání městské rady, která ji měla posoudit a rozhodnout o dalším postupu, či snad že by byli o dění uvědomění zastupitelé, či komise výstavby a územního plánování. Stanovisko vydala vedoucí odboru rozvoje a správy Ing. Jana Šupová. Byla to nevědomost, arogance nebo pohodlnost úřednice, když neřešila žádost obyvatel města s potřebnou péčí? Nebo je důvodem nezájmu fakt, že není z regionu? Intervence za vyvození důsledků za neochotu dopadla stejně, jako sama žádost.

Tolik konkrétní případ, jaké máme úředníky. Mnoho Břeclavanů má obdobné zkušenosti. Tyto zážitky zastiňují práci jiných poctivých a ochotných úředníků. Je čas na změnu, každý na radnici má vědět, že je tam pro lidi. Naší snahou je dotáhnout k úspěchu tuto myšlenku lidí z Charvátské Nové Vsi a navíc naučit zbloudilé úředníky práci pro lidi. Kdo to nezvládne, nebude mít na radnici místo.


Tagy

,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.