Dva lídři jsou z Břeclavska

20 Srp

Hned ve dvou z celkem osmnácti kandidátek do říjnových krajských voleb je jednička z Břeclavska. Šanci uspět ale mají i další.

Dymo Piškula a Zdeněk Juračka. Dva nesmiřitelné soupeře, kteří stáli při rozvodu Břeclavi a Ladné na opačných stranách, čeká další ostrý souboj. Tentokrát sedmnáctého a osmnáctého října při volbách do zastupitelstva Jihomoravského kraje.

Starosta Břeclavi Dymo Piškula bude usilovat o křeslo hejtmana jako lídr SNK Evropští demokraté. „Budeme spokojení s výsledkem přes pět procent. Mělo by to znamenat minimálně tři mandáty. Naše ambice jsou sice ještě větší, ale to je spíše přání,“ uvedl místopředseda krajské organizace strany Martin Ondrouch, který je šestkou.

Evropští demokraté ale sázejí i na další známé tváře z Břeclavska. Místostarostovi Břeclavi Pavlu Dominikovi patří číslo deset, na nižších příčkách figuruje například sommelier Libor Nazarčuk.

Ještě nabitější je čelo kandidátky Nezávislých. Jejím lídrem je totiž starosta Ladné Zdeněk Juračka, dvojkou místostarostka Břeclavi Dagmar Adámková a jako třetí půjde do voleb bývalý starosta Bořetic Václav Petrásek.

„I naším cílem je překročit pětiprocentní hranici. Hodláme přenést zkušenosti z komunální politiky blíž kraji. Naši lidé tyto zkušenosti mají. Vždyť na kandidátce máme více než dvě desítky starostů,“ shrnul Juračka.

Procházková je hned za Venclíkem

Hodně vysoko jsou ovšem zástupci Břeclavska i na kandidátkách stran, které si brousí zuby na vítězství. Například náměstkyně hejtmana Anna Procházková poskočila z pátého místa, které jí patřilo před čtyřmi lety, na druhé. Jiří Kadrnka je jedenáctý a starosta Mikulova Rostislav Koštial osmnáctý.

„Při dobrém výsledku bychom mohli mít z Břeclavska tři zastupitele. Budu spokojený, když obhájíme nynější počet mandátů. Věřím ale ve vítězství ODS. Před čtyřmi lety to bylo velmi těsné,“ ohlížel se hustopečský Kadrnka.

Jihomoravský přemožitel ODS, lidovci, nasadili jako čtverku boleradického starostu Jana Korába. Na šestnáctém a sedmnáctém místě jsou břeclavští zastupitelé Richard Zemánek a Miloš Petrů.

„Věřím, že alespoň jeden z nich by se mohl do krajského zastupitelstva dostat. Je mi ale jasné, že volby budou těžší než minule,“ uvědomuje si Koráb, že obhájit prvenství bude pro KDU–ČSL obtížný úkol.

Jedním z důvodů je vzestup sociální demokracie, ve který doufá i její jihomoravská šestka – břeclavský lékař Oldřich Ryšavý. Na šestnáctém místě kandidátky ČSSD je pak středoškolský profesor z Boleradic Stanislav Svoboda.

„Chceme–li promluvit do sestavení koalice, měli bychom se do zastupitelstva dostat oba. Uspokojil by mě zisk pětadvaceti až třiceti procent hlasů. Bude záležet, jestli přijdou voliči,“ míní Ryšavý.

Na sedmém místě kandidátky KSČM je břeclavský zastupitel Leopold Levák, devátá je Ludmila Živná z Hustopečí a dvacátý Stanislav Šprtel z Mikulova. „Přáli bychom si, aby ve volbách uspěli všichni tři,“ řekl předseda okresního výboru KSČM Josef Jančara.

U zelených zastupuje Břeclavsko David Langar z Kurdějova, který je devítkou. „Kandidaturu beru vážně. Mám v plánu prosazovat konkrétní věci, s nimiž mám zkušenosti, jako je nezisková sféra nebo propagace a rozvoj venkovské turistiky,“ sdělil podnikatel a projektový manažer.

Dne 20. srpna 2008 napsal pro Břeclavský deník Michal Šupálek, redaktor.


Tagy

, , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.