Chytří lidé, chytré telefony a chytré město

25 Zář

Otevřená radnice, všelijaké projekty vznikají, peníze se kutálí všemi směry a v reálu lidé žádnou změnu necítí. Myslíme, že nastal čas to změnit a pustit se do komunikace i s využitím jiného způsobu, než je pozice zdvořilého žadatele před všemocným úředníkem. Lze k tomu využít i nové technologie.

Mobilní telefony jsou již stabilní součástí našeho života. Spousta lidí se zaměřila na chytré telefony, které mimo jiné usnadňují orientaci a přenos informací k lidem. Mohou být i nástrojem, který zlepší komunikaci mezi městem a občanem, umožní spoluutvářet rozvoj města na základě přání a podnětu občanů, který cestou moderních chytrých aplikací vtáhne občana přímo do dění. Přiblížíme se tak dnešní komunikaci nejen mladých lidí.

Měli jsme možnost seznámit se s projektem mladých lidí z Břeclavi a okolí. Na konkrétním projektu ukázali, jakou formou by rádi komunikovali s obcí, ve které žijí. Vytvořili program, ideální pro uživatelsky snadnou komunikaci obce s konkrétními lidmi, majícími zájem o život v obci. Název projektu tvoří dvě slova, první je Občan a druhé jméno obce. Projekt již funguje podle dostupných informací v Lednici.

Představme si možný projekt Občan Břeclav. Nejprve musíme získat tento program. Instalace aplikace je snadná, stačí naskenovat (načíst) příslušný QR kód pro telefony s odpovídajícími schopnostmi. QR kód mohou zájemci získat například ve zpravodaji Radnice, na internetu, facebooku a podobně. Stejně jednoduchým způsobem se může zakázat příjem zpráv nebo kdykoliv aplikaci odinstalovat. Aktivací se dostáváme do dění. Dá se říct, že se jedná o jinou formu papírové Radnice v interaktivní podobě. Nabídne aktuální zpravodajství o událostech ve městě, veškeré společenské dění, zprávy, jakékoliv informace, třeba o dopravním omezení, kulturní nebo sportovní události, fotoreportáže, nebo on-line pozvánku na probíhající akci. Klidně i včetně navigace na místo konání. Dokonce lze nastavením geopole omezit zprávy pouze na konkrétní území, např. rádius muzea, ulice, sídliště, městské části.

Poskytovatelem informací může být obec ale i sami lidé. Diskusní fórum vytváří prostor, kde mohou zakládat diskuse na různá témata, ať už je to společenské dění, kultura, co by se mělo zlepšit, co na akci chybělo; ale také upozornění na nebezpečnou díru v komunikaci nebo na chodníku, na značky ukryté za zelení, zarostlé veřejné prostranství, černé skládky a další. Stačí jen problém v aplikaci Občan Břeclav vyfotit, okomentovat a odeslat úředníkům.

Aplikace dokáže propojit všechny stávající web aplikace města do jednotlivých sekcí. Tím se zlepší uživatelský servis webu. Kliknutím na ikonku se propojí přímo žádaná stránka. Občan se pomocí aplikace ve svém mobilu jednoduchou cestou dostane k registraci do pořadníku na občanský průkaz, řidičák, pas, nebo na jakýkoliv jiný formulář.

QR kódy jsou dnes již hojně využívané, v rámci programu mohou sloužit i turistům. Program Občan Břeclav samostatně poskytne on-line potřebný informační servis o památkách, akcích, možnostech ubytování, parkování, A mnohé další. Turista chce informace, zážitky, program Občan Břeclav mu pomůže se zorientovat.

Máme i čísla, kolik to stojí. Obec by musela uhradit jednorázový zaváděcí poplatek 48 400 Kč (včetně DPH) a pak už jen měsíční provozní poplatek 3 025 Kč (včetně DPH). Uživatelé neplatí nic. Tyto částky jsou dostupné i pro malé obce. Lze si představit výhody vzájemné provázanosti informací například v rámci Dobrovolného svazku obcí Lednicko-valtického areálu nebo propagací akcí nadregionálního významu.

Stručně a jasně – Projekt Občan Břeclav umožňuje sloučit veškeré web aplikace, sociální media, důležité kontakty, informace, události a dění ve městě do jedné mobilní aplikace jednoduše ovládané. Uživatel si už jen klikne ve svém mobilu pouze na ikonku Občan Břeclav a má vše pohromadě a vždy v kapse. Jak jednoduché a jak vstřícné, víc, než halasné proklamace.


Tagy

, , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.