Chtějí obnovit zašlou slávu Apolla

24 Srp

Vzkříšením zašlé slávy Mlýnského rybníka, jenž byl pod druhým jménem Apollo známým rekreačním střediskem nejen pro Břeclavany, se vážně zabývá sdružení Perspektiva pro Břeclav.

pravo-chteji-obnovit-zaslou-slavu-apolla

“Břeclav, spolu s blízkými obcemi, nemá žádnou lokalitu pro volný čas, ani příměstskou rekreační zónu. Na několika místech města vznikla sportoviště, jejich charakter nepřesahuje potřeby okolního sídliště. Proto jsme se vrátili k tomu, co už tady bylo,” řekla břeclavská zastupitelka Dagmar Adámková (nez.). Lidé ze sdružení Perspektiva pro Břeclav při hledání řešení našli inspiraci v původní rekreační oblasti, využívanou Břeclavany, obyvateli Lednice a v hojné míře i návštěvníky sousedního kempu. Chtějí znovu oživit původní přírodní pláž u rybníka. Louka mezi hladinou a chrámem Apollóna, památkou Lednicko-valtického areálu, která propůjčila rybníku jméno, by opět mohla sloužit k odpočinku. A nejen to. Na ploše zhruba deseti hektarů by vznikl nový multifunkční areál s možností téměř celoročního využití.

Přišel s tím Vlastimil Dostál a nám se to moc líbilo, děláme na tom společně“ říká Adámková. “Po revitalizaci území by část byla lesoparkem s lavičkami a místy pro hry dětí. Apollo by nabídlo možnost koupání a z mola by lidé pozorovali život ve vodě”, naznačila plány. Ve druhé části areálu by vzniklo multifunkční hřiště pro míčové hry, lanový park, venkovní tělocvična a discgolf. “Součástí areálu musí být toalety, šatny, stojany na kola, občerstvení a další. K tomu parkoviště pro 70 aut a stání pro autobusy. Svažitý terén si přímo říká o využití jako letní kino,” naznačuje možnosti lokality Adámková.

První konzultace se správci lesního fondu už má za sebou. Vše ale bude třeba dohodnout i s ochránci přírody, vodní nádrž ze součástí Národní přírodní rezervace Lednické rybníky. “My jsme již před časem vedli jednání s majitelem sousedního kempu ohledně možnosti koupání v rybníku. Obecně řečeno, jsme ochotni o tom jednat, záleží ale na konkrétních představách záměru,” uvedl Jiří Matuška ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava, pod kterou Lednické rybníky správně náleží. “Náš záměr je zatím jen v počátcích, uvidíme, jak se k němu postaví vedení města a zda uspějeme v hledání financí na jeho uskutečnění. S ochránci přírody budeme samozřejmě jednat, aby se našel oboustranně přijatelný kompromis,” řekla Adámková.

Přírodní pláž na břehu Apolla byla v minulosti vyhledávaným místem pro koupání a odpočinek s bohatou nabídkou služeb. Po listopadu 1989 jako mnohá další místa zažila útlum ze slávy a zpustla. Místo hyzdí torzo restaurace a zchátralé objekty vybavení pláže.


Tagy

, , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.