Bývalé vedení Města Břeclavi chybovalo, potvrdil ÚOHS

27 Led

Dva roky trvá Břeclavi výběr dodavatele komunálních služeb. Po zásahu Antimonopolního úřadu je nové vedení radnice znovu na počátku, neboť úřad pravomocně zrušil zadávací řízení jejich předchůdců. Důvodem jsou závažná pochybení.

Podle rozhodnutí Antimonopolního úřadu byl postup Břeclavi špatný. V řízení z roku 2008 město současně hledalo poskytovatele několika různých služeb pro léta 2009 až 2016. Vítěz měl zajistit provoz odpadového hospodářství, údržbu veřejného osvětlení a současně i celoroční údržbu místních komunikací. O práce, které dosud zajišťuje společnost Tempos Břeclav, projevilo zájem šest uchazečů. Podle břeclavské radní Dagmar Adámkové provázely nesrovnalosti už vlastní přípravu výběru, kdy vedení města zasáhlo do sestavy výběrové komise poté, co Adámková upozornila na slabiny zadání. Adámková tak učinila ještě jako místostarostka na základě důkladné znalosti problematiky. Koalice Pro regionu a ODS, vedená starostou Dymo Piškulou ji ale následně za podpory komunistů z funkce odvolala. Podle Adámkové právě za kritiku nesrovnalostí výběrového řízení.

V květnu roku 2009 úřad nejprve zadávací řízení zrušil, aby následně vyzval všechny uchazeče k podání nabídek v jednacím řízení s uveřejněním. Antimonopolní úřad se ve svém rozhodnutí opírá i skutečnost, že Břeclav mezitím u některých kritérií pro hodnocení zásadně změnila zadávací podmínky, čímž porušila zákona o veřejných zakázkách. Změna kritérií mohla být odůvodněna i skutečností, že ve vlastnické struktuře jedné z přihlášených firem nastaly změny. „Rozhodující je, že ze strany zadavatele byla v zadávacích podmínkách jednacího řízení s uveřejněním stanovena zcela odlišná pravidla pro přístup uchazečů k tvorbě svých nabídek v části, která byla předmětem hodnocení,“ stojí v rozhodnutí ÚOHS.

Bývalé vedení radnice vybralo jako vítěze řízení vybrala sdružení firem COMPAG CZ, COMPAG MLADÁ BOLESLAV a BRANTNER Slovakia. Proti tomu se úspěšně odvolal břeclavský Tempos, který, vzhledem ke sporům o výběrové řízení, pokračuje ve službách pro město i po roce 2009.

Dne 26. ledna 2011 napsal pro deník Právo (Jižní Morava, strana 10) Milan Vojtek, redaktor.


Tagy

, , , , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.