Břeclavská místostarostka bojuje s radními

1 Zář

Dagmar Adámková dostala káravý dopis z radnice. Tajemník jí v něm vytýká nedostatky. Adámková s kritikou nesouhlasí.

Neúčast bez omluvy na pravidelných poradách vedení města, absence na jednání ohledně komunálních služeb ve městě či na schůzi o protipovodňových opatřeních. Těmito prohřešky se měla provinit břeclavská místostarostka Dagmar Adámková podle svých kolegů radních.

„V dopise od tajemníka jsem se dozvěděla, že se nezúčastňuji pravidelných porad rady bez výčtu, tedy jen v obecné rovině, což považuji za účelové tvrzení a lehce dohledatelné v zápisech z rady,“ argumentuje místostarostka.

„Tajemník mě v osobním dopise rovněž vyzývá, abych změnila způsob svého chování, aby se mnou rada mohla do budoucna spolupracovat,“ vylíčila Adámková, která s kritikou uvedenou v dopise nesouhlasí. „Překvapuje mě, že pokyn k sepsání dopisu vznikl v době, kdy jsem nebyla na jednání rady. Vnímám to jako nestandardní postup. Mnohé by se mohlo ústně vysvětlit, než jít touto cestou,“ podotkla.

„Dle mého názoru není v kompetenci tajemníka, aby mě káral za mou práci. Za výkon své práce jsem zodpovědná občanům a zastupitelstvu,“ vysvětluje místostarostka. Tajemník radnice Dalibor Neděla poukazuje, že podle zákona o obcích plní mimo jiné úkoly, které mu uloží městská rada.

Důkaz lze dohledat

„Tvrzení paní místostarostky, že mi tento úkol uložil starosta města, se rozchází s realitou. Ostatně úkol mi byl uložen písemně a lze jej dohledat v seznamu úkolů z rady města, který je součástí každého zápisu z jednání,“ poznamenal Neděla.

Rada města podle něj prostřednictvím dopisu tlumočila místostarostce nespokojenost s její činností, především neúčasti na důležitých jednáních v posledních týdnech.

Radní Radek Buk, bývalý spolustraník Adámkové z dnes již zrušené ODS, podle svých slov dopis četl, ale nemyslí si, že v něm Neděla Adámkovou kritizuje. „Spíš komentuje dosti relevantní záležitosti, kdy se jako zástupkyně města měla dostavit na různá jednání, kterých se poté nezúčastnila,“ uvedl Buk.

Jak říká, současná komunikace s místostarostkou má dvě roviny. „V té pracovní a v názorech při rozhodování ve věcech chodu města nemáme rozporů. Je však pravda, že se jí dlouhodobě nedaří získávat podporu v radě města pro některé projekty. Možná je to o politických zkušenostech. Na to si však musí odpovědět sama,“ poznamenal Buk.

Odvolání Adámkové

V Břeclavi se v poslední době proslýchá, že Adámková má přijít o své místostarostenské křeslo. „Nevím, do jaké míry se mezi lidmi hovoří o odvolání paní místostarostky nebo o tom, kdo a proč tyto řeči přiživuje,“ míní Neděla.

Starosta Dymo Piškula se odvolává na postoj koaličních partnerů, tedy členů bývalé ODS. „Je to jejich interní věc. Nepředpokládám, že k něčemu takovému dojde. Stačí jeden zastupitel z bývalé ODS, který se jí zastane, a odvolání není reálné. My nic takového nechystáme,“ podotkl Piškula. Radní Buk se k otázce odvolání Adámkové nevyjádřil.

„Mohu se jen domnívat, že paní místostarostka se tak trochu našla v roli mučednice a tuhle roli teď aktivně hraje,“ uvedl tajemník Neděla a dodal: „Adresování dopisu místostarostce vnímám jako důkaz vůle rady města vycházet s ní i nadále v rovnocenném vztahu.“

Adámková ovšem cítí křivdu a dopis dala k prošetření kontrolnímu výboru. „Požádala jsem o projednání v termínu, aby se tato záležitost mohla řešit na nejbližším zastupitelstvu,“ řekla místostarostka.

Dne 1. září 2008 napsal pro Břeclavský deník Jiří Ševčík, redaktor.


Tagy

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Podobné příspěvky

Žádné komentáře

Reagovat

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.